Za 3 maja dostaniemy dzień wolny
W maju pracodawcy będę musieli oddać pracownikom dzień wolny. Święto 3 maja przypada w tym roku w sobotę. Zgodnie z nowymi przepisami, podwładnym za ten właśnie dzień należy się wolne w innym terminie.
07.04.2014 | aktual.: 08.04.2014 08:51
W maju pracodawcy będę musieli "oddać" pracownikom dzień wolny. Święto 3 maja przypada w tym roku w sobotę. Zgodnie z nowymi przepisami, podwładnym za ten właśnie dzień należy się wolne w innym terminie.
Przypomnijmy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (z 2 października 2012 r.), wolne przysługuje pracownikowi za święto przypadające na dzień, w którym nie pracuje, na podstawie harmonogramu rozkładu czasu pracy (czyli np. w sobotę).
Taka sytuacja będzie miała miejsce już podczas najbliższego długiego weekendu. W wielu firmach pracodawcy zaproponują podwładnym wolne w piątek, 2 maja. Oczywiście mogą oni wskazać inny termin, muszą jednak pamiętać, żeby pracownicy „odebrali” wolne do końca okresu rozliczeniowego. Przepisy dopuszczają też wypłatę dodatkowego wynagrodzenia, wówczas gdy pracownik nie może skorzystać z wolnego w zaproponowanym terminie.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami najpierw oddajemy godziny wolne. W ostateczności, jeżeli do końca okresu rozliczeniowego pracodawca nie ma możliwości, żeby ten ekwiwalent w naturze został pracownikowi udzielony, wówczas musi to rozliczyć w formie dodatkowego wynagrodzenia – mówi agencji Newseria Ewa Wardak, menedżer ds. HR w firmie Adecco Poland.
Dodajmy też, że dodatkowy dzień wolny nie jest udzielany za święto wypadające w niedzielę.
– Jeśli chodzi o święto, które wypada w weekend, to dzień może być odebrany jako dzień wolny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy święto przypada w sobotę. Co oznacza, że te święta, które notujemy w niedzielę, są normalnym dniem świątecznym, i nie ma tutaj prawnego uzasadnienia do tego, żeby za taki czas odebrać wolne godziny pracy – wyjaśnia Ewa Wardak.
Zasada „oddawania” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę nie dotyczy pracowników, którzy przebywają w tym czasie na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim. Przyznawane w tych wypadkach zasiłki (macierzyński i chorobowy) przysługują za wszystkie dni niezdolności do pracy - bez wyłączenia dni wolnych. Pracodawca oddaje dzień wolny jedynie tym pracownikom, w przypadku których święto przypada na dzień wolny wynikający z harmonogramu ich pracy.
W ubiegłym roku żaden dzień świąteczny nie wypadł w sobotę. W 2014 roku pracownicy będą mogli skorzystać z tego prawa dwa razy. Kolejna okazja przypadnie we Wszystkich Świętych (1 listopada to sobota).
AK/WP.PL