Trwa ładowanie...
d3c3zb9
d3c3zb9

Za długie utrzymywanie niskich stóp może wywołać spekulację na rynku aktywów - Rzońca (aktl.)

...
Share
d3c3zb9

# dochodzi kolejna wypowiedź Rzońcy #

25.11. Warszawa (PAP) - Zbyt długie utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie może prowadzić do bańki spekulacyjnej na rynku aktywów - uważa Andrzej Rzońca, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Jeśli stopy procentowe są utrzymywane na zbyt niskim poziomie zbyt długi czas, mogą przyczynić się do powstania bańki spekulacyjnej na rynku aktywów" - powiedział w czwartek na seminarium Rzońca.

d3c3zb9

"Skutki bańki spekulacyjnej wywołanej niskimi stopami przez wielu ekonomistów, także przez niektórych bankierów centralnych, są wskazywane jako powód, aby stóp procentowych nie utrzymywać na poziomie bliskim zera. (...) Zerowe stopy procentowe wcale nie muszą ułatwiać wyjścia z nadzwyczajnej sytuacji" - dodał.

Rzońca uważa także, że właściwą reakcją banku centralnego na kryzys jest obniżanie stóp procentowych, ale nie powinno się ich obniżać do poziomu bliskiego zera.

"Przy zerowych stopach procentowych banki mają mniejsze bodźce do restrukturyzowania swoich portfeli kredytowych" - podkreśla członek Rady. (PAP)

jba/ bg/ ana/

d3c3zb9

Podziel się opinią

Share
d3c3zb9
d3c3zb9