Trwa ładowanie...
d4j67zo
d4j67zo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Za dwa tygodnie w Sejmie pierwsze czytanie projektu budżetu na 2017 r. (opis)

Pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na przyszły rok ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu 19-21 października, a ustawa zostanie uchwalona 16 grudnia - wynika z harmonogramu prac nad projektem przyjętym w środę przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j67zo

Przewodniczący komisji Jacek Sasin zaznaczył, że są możliwe jeszcze różnego rodzaju przesunięcia w tym harmonogramie.

"Ten harmonogram, to harmonogram wstępny. Jesteśmy obligowani takimi terminami, te terminy są tutaj uwzględnione, natomiast jeśli chodzi o same posiedzenia komisji, to należy się liczyć z pewnymi przesunięciami w czasie" - wyjaśnił.

Wskazał, że tryb prac nad budżetem, zarówno w tym roku, jak i latach poprzednich, jest tak intensywny, że nie da się go zamknąć tylko w tzw. dniach sejmowych. Dlatego może się zdarzyć, że komisja będzie obradować także w dniach, kiedy Sejm nie ma posiedzenia plenarnego.

d4j67zo

Zgodnie z harmonogramem prace nad poszczególnymi częściami budżetowymi mają trwać w komisjach oraz Komisji Finansów Publicznych od 24 października do 3 listopada. Do 4 listopada komisje branżowe mają przedłożyć komisji finansów sprawozdania z prac, a do 30 listopada komisja finansów będzie miała czas na ich rozpatrzenie.

2 grudnia komisja finansów przyjmie sprawozdanie z prac nad projektem, a 13 grudnia zaplanowane jest drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym. 14 grudnia komisja finansów rozpatrzy poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania.

Głosowanie ustawy i ewentualnych poprawek oraz jej uchwalenie ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu 16 grudnia.

Harmonogram zakłada, że 23 grudnia ustawa trafi do Senatu, który będzie miał 20 dni (do 12 stycznia 2017 r.) na podjęcie uchwały w sprawie budżetu.

d4j67zo

17 stycznia sejmowa komisja finansów rozpatrzy ewentualne poprawki Senatu, a podczas posiedzenia plenarnego w dniach 25-27 stycznia zostaną one poddane głosowaniu. Harmonogram przewiduje, że 31 stycznia 21 r. budżet zostanie przedłożony prezydentowi do podpisania. Zgodnie z konstytucją będzie miał on na złożenie podpisu 7 dni.

Zgodnie z przyjętym przez rząd pod koniec września projektem ustawy budżetowej na 2017 r. przyszłoroczny deficyt ma być nie większy niż 59,3 mld zł. W projekcie zaplanowano dochody budżetu w wysokości 325,2 mld zł, wydatki - 384,6 mld zł. Wzrost PKB (w ujęciu realnym) ma wynieść 3,6 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc. Maksymalny poziom deficytu ustalono na kwotę nie większą niż 59,3 mld zł.

Zdaniem rządu projekt budżetu na 2017 r. spełnia kryteria tzw. stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów (według metodyki unijnej) - niższego niż 3 proc. PKB. Prognozuje się, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 proc. PKB.

d4j67zo

Podziel się opinią

Share
d4j67zo
d4j67zo