Za granicą spółki zaczynają rozczarowywać wynikami

Najmniejszą od dwóch i pół lat liczbę nowych bezrobotnych w USA w czwartek przyćmiła seria rozczarowujących wiadomości ze spółek.

Za granicą spółki zaczynają rozczarowywać wynikami
Źródło zdjęć: © Noble Securities

Umacniający się dolar i wyprzedaż akcji na rynkach wschodzących nie wróżą dobrze na najbliższą przyszłość.

Zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli PKN Orlen sprzed kilku dni, wyniki finansowe w IV kw. 2010 r. uległy znaczącej poprawie. Zysk netto wzrósł do 541 mln PLN z 302 mln PLN przed rokiem (analitycy oczekiwali 554 mln PLN), co po zsumowaniu z trzema poprzednimi kwartałami daje roczny zysk netto grupy na poziomie 2,37 mld PLN (wzrost z 1,31 mld PLN w 2009 r.). Kurs akcji spółki nie zareagował na publikację raportu, co przy czwartkowym obrazie szerokiego rynku można uznać za oznakę siły. Spośród spółek z indeksu WIG20 na kilka minut przed zakończeniem sesji, oprócz PKN Orlen, na wartości nie traciły tylko akcje CEZ i Asseco Poland. WIG20 spadł o ponad 1 proc. wracając w okolice 2700 pkt. Na rynku walutowym złoty w dalszym ciągu wiernie podąża za parą euro-dolar, co w czwartek przy umacniającym się dolarze oznaczało wyprzedaż polskiej waluty. Dolar podrożał o ponad 1 proc. do 2,87 PLN.

Za granicą wyniki raporty finansowe w czwartek przed otwarciem sesji na Wall Street publikowały m.in. Pepsico (producent napojów), Sprint Nextel (operator komórkowy), Philip Morris International (producent papierosów). Ich wyniki nie odbiegały znacząco od prognoz, a kursy akcji w pierwszych minutach handlu lekko zyskiwały na wartości. Pepsico zanotowało w ostatnim kwartale 2010 r. wzrost sprzedaży o 37 proc., lecz z drugiej strony spadł zysk netto, a zarząd obniżył prognozy na najbliższy okres. Po długiej serii wzrostowej na rynku akcji argumentów w większym stopniu pasujących do sytuacji na giełdzie (czyli uzasadniających realizację zysków) dostarczyły inne wielkie międzynarodowe korporacje. Akcje technologicznego giganta Cisco, który opublikował wyniki po wczorajszej sesji, taniały przed godz. 17 czasu warszawskiego o ok. 13 proc., papiery dostawcy internetu Akamai spadały o 16 proc., a producent gier komputerowych Activision Blizzard, który również rozczarował wynikami tracił na wartości ponad 7 proc.
Wśród dużych spółek pozytywnie wyróżniał się producent żywności Whole Foods - jego akcje drożały o 12 proc., po tym, jak sprzedaż w ostatnim kwartale przewyższyła oczekiwania ekspertów i dodatkowo podniesione zostały prognozy finansowe.

Jeśli chodzi o komunikaty ze spółek, w Europie również nie brakowało powodów do obaw. Szwajcarski bank Credit Suisse po zaprezentowaniu wyników finansowych tracił na wartości 7 proc., a linie lotnicze Air France - KLM, które ostrzegły akcjonariuszy przed niższym zyskiem, przecenione zostały o ok. 10 proc.

Łukasz Wróbel, Noble Securities

Źródło artykułu:Noble Securities

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)