Trwa ładowanie...
d4bmz3r

ZA Puławy liczą na utrzymanie dobrej koniunktury w segmencie nawozowym

14.11. Warszawa (PAP) - ZA Puławy spodziewają się utrzymania w najbliższych miesiącach dobrej koniunktury w segmencie nawozowym. W obszarze chemicznym wciąż odczuwalne będą niskie...

Share
d4bmz3r

14.11. Warszawa (PAP) - ZA Puławy spodziewają się utrzymania w najbliższych miesiącach dobrej koniunktury w segmencie nawozowym. W obszarze chemicznym wciąż odczuwalne będą niskie ceny kaprolaktamu.

"Spodziewamy się nadal dobrych trendów, jeśli chodzi o ceny w segmencie Agro. Do szczytu sezonu azotowego ceny będą utrzymywały się na obecnych poziomach bądź będą rosły. Nie widać tu żadnych niepokojących sygnałów" - powiedział dziennikarzom Marek Kapłucha, członek zarządu spółki.

"Dużo zależy oczywiście od wysokości cen zbóż. Pilnie obserwujemy ceny skupu. Wychodzimy z założenia, że powinny one utrzymywać się na stosunkowo wysokim poziomie. Jeśli ceny będą dobre, rolnicy będą reinwestować pieniądze" - dodał.

Z kolei segment chemiczny, w którego podstawowymi produktami są melamina i kaprolaktam, pozostaje pod presją niskich cen.

d4bmz3r

"Cały czas trudna jest sytuacja na rynku kaprolaktamu. Wynika to z uruchomienia dodatkowych mocy produkcyjnych w Chinach. Mówimy tu o dodatkowych 400.000 ton rocznie" - powiedział Kapłucha.

Przewiduje on, że może nastąpić drobna korekta cen w górę, ale na razie utrzymują się niskie poziomy cenowe.

Lepiej wygląda natomiast sytuacja na rynku melaminy.

"Obserwujemy lekki wzrost cen na melaminę w czwartym kwartale, myślę, że będzie on kontynuowany w pierwszym kwartale 2013 roku" - poinformował Kapłucha.

d4bmz3r

TRWAJĄ ANALIZY BUDOWY ZAKŁADU KAPROLAKTAMU W CHINACH WSPÓLNIE Z TARNOWEM

Członek zarządu Puław poinformował, że wcześniej, przed zwiększeniem mocy produkcyjnych kaprolaktamu w Chinach, potrzeby importowe tego kraju wynosiły ok. 650.000 ton rocznie. Znacząca część importu pochodziła z Europy.

ZA Puławy i Azoty Tarnów informowały od dawna, że chcą wybudować wytwórnię kaprolaktamu w Azji Południowo-Wschodniej. Wciąż jednak nie ma ostatecznej decyzji w tym zakresie.

"Mamy porozumienie z Tarnowem, cały czas prowadzimy negocjacje z kilkoma partnerami chińskimi o budowie zakładu w tym kraju. Są to jednak długotrwałe procesy. Pracujemy nad feasibility study" - powiedział Kapłucha.

"Nasz projekt zakłada budowę zakładu o mocy 200.000 ton rocznie. Koszt takiej inwestycji wynosi od 650 mln USD do 1 mld USD, zależnie od terenu, na którym powstałaby inwestycja" - dodał.

Kapłucha poinformował, że popyt na kaprolaktam w Chinach rośnie o ok. 8 proc. (PAP)

morb/ osz/

d4bmz3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bmz3r