Trwa ładowanie...
d5p3p8b

ZA Puławy mają umowę z BGK na finansowanie budowy elektrowni

Warszawa, 02.07.2015 (ISBnews) - Grupa Azoty Zakłady Azotowe w Puławach, Elektrownia Puławy i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni klasy 400MWe w Puławach, podał bank.

Share
d5p3p8b

BGK będzie odpowiedzialny za zorganizowanie finansowania w formule project finance (finansowanie dla spółki celowej). Kredytobiorcą będzie Elektrownia Puławy, która jest kontrolowana w 100% przez Grupę Azoty Puławy.

"Bardzo cieszy nas zaufanie, którym obdarza nas Grupa Azoty, powierzając organizację finansowania kolejnej swojej inwestycji, tak ważnej z punktu widzenia gospodarki. Budowa elektrowni w Puławach będzie 56. projektem sektora przemysłowego sfinansowanym przez bank w ramach rządowego programu 'Inwestycje Polskie'. Nasze zaangażowanie w tym programie wynosi już ponad 23 mld zł i systematycznie rośnie" - powiedział wiceprezes BGK Jacek Szugajew, cytowany w komunikacie.
W kwietniu br. BGK wraz z konsorcjum banków udzielił Grupie Azoty finansowania na realizację programu inwestycyjnego zapisanego w strategii spółki do 2020 roku. Wartość umowy podpisanej z konsorcjum banków wyniosła łącznie 1,5 mld zł. Natomiast jesienią ub.r. BGK udzielił należącej do Grupy Azoty spółce Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. kredytu terminowego do kwoty 256 mln zł na współfinansowanie budowy nowej elektrociepłowni.

ZA Puławy ogłosiły w maju br., że planują budowę bloku gazowo-parowego klasy 400 MWe kosztem 1,125 mln zł do 2019 r.

"Elektrownia Puławy będzie najlepszym blokiem tego typu w Polsce. Dołączamy tym samym do najlepszych, topowych firm inwestujących w energię. Projekt ma na celu uzyskanie zwiększonej efektywności energetycznej. Elektrownia będzie niskoemisyjna, bezodpadowa, ekologiczna. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się tym samym o połowę. To świetnie wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej" - powiedział prezes Elektrowni Puławy Zygmunt Kwiatkowski.

d5p3p8b

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na warszawskiej giełdzie od 2008 roku. Zgoda Komisji Europejskiej na włączenie do Grupy Azoty ZA Puławy wydana została na początku 2013 r.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

(ISBnews)

d5p3p8b

Podziel się opinią

Share
d5p3p8b
d5p3p8b