Trwa ładowanie...
d2tabpb
07-05-2014 18:00

Zachodniopomorskie/ Przygotowania do inwestycji dot. ochrony przeciwpowodziowej

Administracja województwa zachodniopomorskiego ma kilka miesięcy na przygotowanie dokumentacji dla Banku Światowego, która pozwoli na podjęcie decyzji dot. ewentualnego kredytu na realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Dolnej Odry.

d2tabpb
d2tabpb

Wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz poinformował dziennikarzy, że o przedstawienie dokumentacji zwrócili się do lokalnych władz przebywający w środę w Szczecinie przedstawiciele BŚ.

Dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry prof. Janusz Zaleski powiedział, że materiały te "mają posłużyć do stworzenia dokumentu dla zarządu banku, który będzie podstawą do negocjacji z polskim ministrem finansów".

Zaleski przypomniał, że rząd poprosił Bank Światowy o pomoc w przygotowaniu dużego projektu, którego priorytetem jest bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Jednym z jego komponentów ma być żeglowność Odry dla lodołamaczy i zimowej akcji przeciwpowodziowej.

Przywrócenie żeglowności na Odrze dla lodołamaczy gwarantowałoby także około 300 dni żeglowności dla innych jednostek, np. barek czy statków turystycznych o zanurzeniu do 1,8 m - dodał. "Nie będzie to czwarta klasa żeglowności, ale będzie to niewątpliwie restytucja stanu z lat 60." - podkreślił.

d2tabpb

Zaznaczył, że realizacja całego projektu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce, który oprócz części dotyczącej Odry od Wrocławia do Szczecina ma dotyczyć również Kotliny Kłodzkiej i dorzecza górnej Wisły, ma kosztować według wstępnych szacunków około miliarda euro. Zaleski dodał, że będą też czynione starania o pomoc w finansowaniu projektu z instytucji unijnych.

Cel jest taki, by umowy kredytowe zostały podpisane w połowie przyszłego roku, prace rozpoczęte w 2016 r., a zadanie zrealizowane w 2022 r. - zaznaczył. Wśród planowanych prac są np. modernizacje i wzmocnienie ostróg na Odrze, podniesienie mostów, które są przeszkodą przy wysokich stanach wód dla żeglowności lodołamaczy, czy profilowanie torów wodnych.

Środowe spotkanie w Szczecinie dotyczyło części projektu obejmującego Zachodniopomorskie. Ze Szczecina misja BŚ uda się na południe Polski, gdzie będzie omawiać szczegóły dotyczące komponentu projektu obejmującego Kotlinę Kłodzką i górny bieg Wisły.

Jak zaznaczył prof. Zaleski, trwa obecnie w Polsce realizacja innego dużego projektu ochrony przeciwpowodziowej. Nowy projekt ma zapewnić bezpieczeństwo w tych newralgicznych miejscach kraju, których dotychczasowy nie obejmował.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry to obecnie największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Ma zapewnić bezpieczeństwo 2,5 mln osób zamieszkałych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Ma kosztować ponad 2,5 mld zł.

d2tabpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tabpb