Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
kredyt

Zadaj te pytania, zanim weźmiesz kredyt gotówkowy

Kredyt - ratunek na zszargany portfel, który załata dziury finansowe lub zaspokoi nasze potrzeby. Decydując się na takie zobowiązanie finansowe podejmujemy często decyzję na lata. Podczas analiz, planowania budżetu i oceniania możliwości finansowych, warto zadać sobie kilka, istotnych pytań, które pomogą nam w całym procesie decyzyjnym.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zadaj te pytania, zanim weźmiesz kredyt gotówkowy
Źródło: materiały partnera
d2jaqhq

*Co to jest kredyt gotówkowy? *

Niby rzecz oczywista, ale należy zacząć od podstaw. Czy decydując się na kredyt, aby na pewno wiesz, czym on jest? Ewentualna, pojawiająca się w tym miejscu niepewność, wiąże się z innymi, popularnymi pojęciami - takimi jak pożyczki czy kredyty konsumpcyjne. W przypadku pożyczek - udzielać ich może zarówno bank jak i instytucja pozabankowa (popularna, potoczna nazwa to tzw. chwilówki, które proponują natychmiastowy przelew na konto). W przypadku drugiej opcji - niezbędna jest obecność banku oraz celowości podejmowanego zadłużenia. Podejmując więc decyzje w tym zakresie, warto rozróżnić obie usługi i wybrać tą, która będzie dla nas, na daną chwilę, najoptymalniejsza.

*Jakie dokumenty musisz przygotować? *

d2jaqhq

Zanim umówisz na spotkanie z przedstawicielem firmy czy banku, przygotuj kilka niezbędnych dokumentów. Plusem kredytu gotówkowego jest fakt, iż proces formalności zminimalizowany jest do zera, a przyznawanie kwoty nie wymaga od nas skomplikowanych działań. Serwis Lån penge przedstawia listę niezbędnych dokumentów, których obecność umożliwi nam podpisanie umowy. Jednym z nich jest oczywiście dokument potwierdzający naszą tożsamość. Najczęściej jest to dowód osobisty, z aktualnym zdjęciem i danymi. Kolejnie, niezbędny okazać się może dokument zaświadczający o uzyskiwanych dochodach. Pod tym mianem rozumiemy zarówno oświadczenie pracodawcy jak i wyciąg z konta bankowego. Jest to niezbędny dokument, który pozwoli oszacować wysokość comiesięcznej raty.

*Co wpływa na koszt kredytu? *

Popularne slogany, głoszące o niskim oprocentowaniu, niewielkim procencie rat i super okazjach brzmią zachęcająco i marketingowo poprawnie. Rzadko jednak kiedy, uzyskujemy w nich jasną odpowiedź, na temat łącznych, ponoszonych kosztów.

Mówiąc najprościej - łączny koszt kredytu składa się z takich elementów jak odsetki, prowizje, koszty dodatkowe i ewentualne ubezpieczenie. Odsetki to jeden z najsłynniejszych i najczęściej wykorzystywanych parametrów przez owe slogany. Ich wartość ustalana jest indywidualnie przez bank i może wynieść od kilku do kilkunastu procent. Wszelkie koszty dodatkowe to parametry nie wskazywane wprost. Ich pobieranie najczęściej następuje w momencie wypłacania kwoty klientowi. Gdy nie zdajemy sobie sprawy z ich wartości, możemy znacząco się zdziwić. Bywa tak, iż firmy bankowe i pozabankowe rozkładają je na raty. Wbrew pozorom - obecność takich kosztów ma swoje uzasadnienie i jest naturalną koleją rzeczy. Wynika to głównie z chęci dokonania zabezpieczenia danej transakcji.

d2jaqhq

Co wpływa na ostateczny koszt kredytu?

Częściowo już odpowiedzieliśmy na to pytanie. Jednakże, na ostateczne koszta wpływ ma dużo więcej czynników. Wśród nich wyróżnić należy:

  • Formę danego zobowiązania - kredyt gotówkowy wiąże się z innymi kosztami, niż w przypadku kredytu hipotecznego czy kredytu na samochód
  • Istotny jest okres spłaty. Ze względu na duże zobowiązania, mówimy tu głównie o okresie długoterminowym. Czas oscylowały jest na kilka miesięcy lub kilka lat. Relacja jest dość prosta - im dłuższy czas spłaty tym liczba rat rośnie.
  • Obecność wkładu własnego, czyli kwoty która dokładana jest do kredytu we własnym zakresie
  • Kurs waluty - istotny w przypadku waluty obcej

Opracowanie: Sms lån

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2jaqhq

Podziel się opinią

Share
d2jaqhq
d2jaqhq