Zafundują nam chorobę wściekłych krów?
Zakaz karmienia zwierząt mączkami mięsno-kostnymi był jednym z tematów wtorkowej rozmowy ministra rolnictwa Marka Sawickiego z przebywającym w Polsce komisarzem UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johnem Dalli.
Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywności i o sprawach, które będą poruszane podczas polskiej prezydencji - powiedział PAP Sawicki. Dalli odpowiada w KE także za problemy związane z weterynarią.
Poruszono m.in. kwestię zakazu dodawania do pasz zwierzęcych mączek kostnych. Zakaz stosowania w karmach białek zwierzęcych obowiązuje w Polsce od listopada 2003 r. Powodem jego wprowadzenia w 2001 r. przez KE było podejrzenie, że karmienie bydła mączkami powoduje wystąpienie u bydła groźnej dla ludzi choroby "wściekłych krów" (BSE).
Komisarz Dalli poinformował, że Komisja Europejska popiera rozpoczęcie znoszenia tego zakazu. W czerwcu 2011 r. będą gotowe projekty aktów legislacyjnych - będą one procedowane w czasie polskiej prezydencji (w drugiej połowie 2011 r.). Jak wyjaśniło ministerstwo rolnictwa, na razie problemem w UE jest opracowanie metodyki rozpoznawania białek - część unijnych krajów nie jest jeszcze przygotowana do takich analiz. W ocenie resortu, zniesienie takiego zakazu będzie możliwe najwcześniej w przyszłym roku, przy czym mączki nie mogłyby być dodawane do karmy dla zwierząt tego samego gatunku - np. mączki ze świń nie mogłyby znajdować się w paszy dla trzody.
Przedstawiciele polskiej weterynarii mówili podczas spotkania także o badaniach bydła na BSE. Teraz każde zwierzę przeznaczona do uboju powyżej 30. miesiąca życia musi być poddane takiemu testowi. Polska proponuje, aby badania dotyczyły bydła, które ma więcej niż 4 lata. "Dalli oświadczył, że Komisja Europejska jest za tym, aby Polska dołączyła do grupy krajów, w których podwyższa się wiek bydła badanego w kierunku BSE" - poinformował resort w komunikacie.
Kolejnym tematem były klatki dla kur niosek. KE chce, by od 1 stycznia 2012 r. w klatkach znajdowało się mniej kur niż dotychczas; także konstrukcja klatek byłaby inna, co jednak wiąże się z kosztami. Polska proponuje kilka rozwiązań, m.in. takie, by jajka od kur trzymanych w dotychczasowych klatkach były inaczej znakowane i przeznaczane na rynek krajowy. Komisarz poprosił o przesłanie dodatkowych informacji dotyczących produkcji i eksportu jaj.
Minister Sawicki poinformował o przygotowaniu przez Głównego Lekarza Weterynarii programu zwalczania wścieklizny w 2011 r. oraz przesłaniu do Brukseli programu szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w strefie przygranicznej na Ukrainie. Program ten ma być sfinansowany w całości ze środków KE.