Zagrożenia dla handlu w Europie Środkowo-Wschodniej

W ubiegłym tygodniu organizacje sektora handlu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, funkcjonujące w ramach powołanej do życia 20 października 2010 r. w Bratysławie Rady ds. Handlu Europy Środkowo-Wschodniej wraz z EuroCommerce zorganizowały spotkanie z posłami do Parlamentu Europejskiego, oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej.

29.03.2011 12:01

W ubiegłym tygodniu organizacje sektora handlu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, funkcjonujące w ramach powołanej do życia 20 października 2010 r. w Bratysławie Rady ds. Handlu Europy Środkowo-Wschodniej (Central Eastern Europe Commerce Council) wraz z EuroCommerce zorganizowały spotkanie z posłami do Parlamentu Europejskiego, oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Celem spotkania była publiczna prezentacja i przedyskutowanie idei porozumienia się organizacji sektora dystrybucji w kwestii ukazania negatywnego wpływu restrykcji wobec handlu na proces modernizacji i pełnej integracji regionu Europy Środkowo-Wschodniej z całą Wspólnotą.

W prezentacjach CEECC na temat modernizacyjnej roli handlu w transformacji regionu oraz polityki wobec handlu w poszczególnych krajach, działania takie uznano za ograniczające rozwój i zagrażające realizacji wspólnotowej zasady niedyskryminacji. Uznano, że może mieć to negatywne skutki przy budowaniu spójności i wyrównywaniu poziomu rozwoju wszystkich krajów członkowskich UE.

Podczas spotkania przedstawiciele organizacji handlowych regionu uznali za niezbędne przeciwstawienie się podejmowanym przez niektóre kraje działaniom legislacyjnym i politycznym, skierowanym przeciwko swobodzie działania i równemu traktowaniu firm sektora handlu. Podczas dyskusji nad tezami prezentacji, goście środowiska handlowego wyrazili zrozumienie dla wyartykułowanych obaw oraz zapewnili o swej gotowości do racjonalnej dyskusji i współpracy, opartej o merytoryczne argumenty ekonomiczne i prawne.

Organizacja, w której skład wchodzą stowarzyszenia działające w sektorze handlu z Czech, Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji, Łotwy i Litwy przedstawiła swoje stanowisko w sprawie negatywnych skutków restrykcji wobec handlu w regionie, wyrażające niepokój wobec sposobu traktowania handlu w niektórych krajach oraz ustanawiające struktury konsultacyjne (oba dokumenty w załączeniu). W deklaracji Rady ds. Handlu Europy Środkowo-Wschodniej czytamy m.in. "W ostatnich latach sektor handlu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest poddawany coraz większym ograniczeniom prawnym. W latach 2008-2010 parlamenty Republiki Czeskiej, Węgier, Rumunii, Słowacji i Łotwy uchwaliły ustawy mające na celu zahamowanie rozwoju niektórych praktyk w nowoczesnym handlu detalicznym. Uważamy, że takie przepisy, podyktowane politycznym protekcjonizmem, grożą niwelacją korzyści, jakie nowoczesny sektor detaliczny może przynosić krajowym gospodarkom tych państw, oraz opóźniają rozwój całego regionu. Takie przepisy mogą spowodować wzrost cen
płaconych przez konsumentów, obniżenie jakości i zmniejszenie zróżnicowania produktów, a także poważnie zaszkodzić pozytywnemu wizerunkowi tych krajów w społeczności inwestorów."

"Jako organizacje reprezentujące sektor handlu jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że takie restrykcje mogą poważnie zaszkodzić regionowi Europy Środkowo-Wschodniej, który stara się nadrobić zaległości w stosunku do UE-15, co jest jednym ze strategicznych celów zarówno całej UE, jak i krajów tego regionu. Ograniczenia w jednym kraju mogą zachęcić rządy w krajach sąsiednich do analogicznych posunięć i wywołać "efekt domina", zwielokratniający szkody dla gospodarki. Ponadto nowoczesne sieci detaliczne, które zainwestowały miliardy w nowych gospodarkach regionu, nie powinny być niesprawiedliwie karane takimi ograniczeniami."

IP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)