Zakaz przebywania obok terminala. Ludzie odcięci od plaży. Wojewoda zabiera głos
W kwietniu wprowadzona została 200-metrowa strefa ochronna wokół gazoportu w Świnoujściu. Doprowadziło to do odcięcia dostępu do atrakcji turystycznych na wschodzie miasta. Po trzech miesiącach, po upływie połowy wakacji, wojewoda w końcu zapowiedział, że coś może się zmienić.
Strefa ochronna wokół terminala LNG obejmuje ulicę Ku Morzu, prowadzącą do Fortu Gerharda, latarni morskiej i plaży na Warszowie. To jedyna ulica, która umożliwia dojazd do tych atrakcji. Mieszkańcy i turyści stracili więc dostęp do nich drogą lądową. To niemały cios nie tylko dla nich, ale też przedsiębiorców m.in. z branży turystycznej.
Cios w Świnoujście
Dostęp jest możliwy tylko od strony morza - statkami wycieczkowymi i łodziami. Już w kwietniu, gdy zakaz przebywania wokół gazoportu był dopiero w sferze planów, zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska podkreśliła, że możliwość wprowadzenia zakazu była dla władz kurortu zaskoczeniem. Zaznaczyła, że dla miasta "niezwykle ważny" jest nieograniczony dostęp do miejsc turystycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska turystyka skorzysta na zmianach klimatu? "Tylko przez chwilę będzie przyjemnie"
- Ten dostęp po prostu musi być. I wiemy doskonale, że to można zrobić. To jest kwestia decyzji, kwestia finansowa, że te drogi można zbudować, i to bardzo szybko, tak jak wielokrotnie zostało to zrobione przy inwestycjach, które służyły obronności państwa – komentowała Michalska.
"Jest możliwość"
Kiedy zakaz wszedł w życie, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapowiedział budowę alternatywnej drogi - ciągu komunikacyjnego na plażę. Do niczego takiego nie doszło. W piątek Bogucki ponownie zabrał głos ws. plaży na Warszowie. - Wpłynęło do mnie stanowisko Komendanta Morskiego oddziału Straży Granicznej, który wskazuje, że po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności, także dotychczasowego funkcjonowania strefy, jest możliwość wprowadzenia nadzorowanego transportu dla mieszkańców i turystów przez strefę – poinformował Bogucki.
- Te rozwiązania muszą być wypracowane między Strażą Graniczną a samorządem Świnoujścia. To są dwa kluczowe podmioty, które muszą działać. Transport będzie możliwy wówczas, kiedy dojdzie do ustalenia warunków na jakich będzie się on odbywać – podkreślił Bogucki.
Pytany o to, kiedy rozwiązanie może zostać wprowadzone powiedział, że "ram czasowych nie ma". - Chciałbym, żeby to było zrealizowane w sposób sprawny, ale to jest już kwestia tych dwóch podmiotów – dodał Bogucki. Zapowiedziane przez niego rozwiązanie nadal nie umożliwia dojazdu od strony lądu do Fortu Gerharda i latarni morskiej. Atrakcje dalej będą dostępne tylko od strony wody.