Trwa ładowanie...

Zakaz sprzedaży jednorazowych reklamówek. W tym kraju już ich nie kupisz

Zakaz dotyczy sklepów, bazarów, piekarni i aptek.

Zakaz sprzedaży jednorazowych reklamówek. W tym kraju już ich nie kupiszŹródło: Fotolia
d1giwba
d1giwba

Francuskie supermarkety i bazary nie sprzedają już jednorazowych reklamówek - kontrowersyjny zakaz wszedł w życie 1 lipca tego roku - donosi sputniknews.com.

Zakaz sprzedaży plastikowych reklamówek we Francji dotyczy dużych i małych sklepów, piekarni, aptek i innych punktów handlowych. Klienci są zmuszeni korzystać z torebek wielokrotnego użytku i siatek z naturalnych materiałów.

Póki co sprawa nie dotyczy torebek, których grubość ścianek nie przekracza 50 mikronów - do takich najczęściej pakuje się owoce i warzywa. Jednak ich zakaz także nie ominie - ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku, a zastąpią je papierowe opakowania. Sklepy powoli oswajają z nimi swoich klientów.

Torby foliowe to najpopularniejsze opakowania na terenie UE. Niestety, jako odpady, są jednym z najpoważniejszych problemów środowiskowych - przyczyniają się m.in. do zanieczyszczania ekosystemów wodnych.

W UE zużycie plastikowych reklamówek ma zostać ograniczone o 50 proc. do 2017 roku, a o 80 proc. do 2019 roku. Z sytuacji są dwa wyjścia - zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, państwa mogą ustalić cel ograniczenia liczby zużywanych torebek lub nałożyć opłaty i podatki, dzięki którym klienci zrezygnują z ich zakupu.

Polska, jako kraj członkowski, również musi dążyć do zmniejszenia zużycia plastikowych reklamówek. Ministerstwo Środowiska ma czas do 27 listopada 2016 roku, bowiem wtedy ma przedstawić projekt implementacji unijnych przepisów.

d1giwba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1giwba