Trwa ładowanie...
d20s2pp
d20s2pp

Zakłady Mechaniczne Tarnów i amerykański koncern Raytheon będą współpracować

List intencyjny dotyczący tworzenia nowych rozwiązań dla polskiej armii podpisali przedstawiciele Zakładów Mechanicznych Tarnów i amerykańskiej firmy Raytheon. Koncern ten uczestniczy w postępowaniu na dostawcę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu.
Share
d20s2pp

W postępowaniu mającym wyłonić dostawcę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu (program "Wisła") pozostały dwa podmioty - konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA z Francji) oferujące zestaw SAMP/T oraz Raytheon z USA, proponujący zestaw Patriot. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada, że rozstrzygnięcie postępowania powinno nastąpić w przyszłym roku.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik tarnowskich Zakładów Mechanicznych Marek Kołdras, podpisany właśnie list intencyjny zakłada współdziałanie w zakresie tworzenia nowych rozwiązań dotyczących polskiej obrony powietrznej, jak również przygotowania propozycji eksportowych, przeznaczonych na rynki zewnętrzne.

Najważniejszym elementem porozumienie ma być wspólna praca nad rozwojem systemu Patriot. Specjaliści obu firm mają współdziałać w zakresie logistyki i możliwości przetestowania nowych rozwiązań. Ponadto współpraca ma dotyczyć opracowania i koprodukcji nowego Systemu Dowodzenia i Zarządzania.

d20s2pp

W związku z udziałem projekcie "Wisła" - przypomniał Kołdras - amerykański koncern przemysłu obronnego zaproponował polonizację swojego sprzętu, a także sprzedaż wspólnie przygotowanych produktów na całym świecie. Jak poinformował PAP w zeszłym tygodniu prezes firmy Raytheon Thomas Kennedy, po rozmowach ze 114 polskimi firmami Raytheon podpisał na razie 27 listów intencyjnych.

Patriot to systemem dalekiego zasięgu przeznaczony do zwalczania pocisków na dużej wysokości przelotowej, który umożliwia zwalczanie taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i zaawansowanych statków powietrznych. Znajduje się na wyposażeniu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych oraz pięciu innych członków NATO.

Obrona powietrzna to priorytet modernizacji polskiej armii. W pierwszej kolejności armia ma otrzymać system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu, pozwalający na obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów lub zgrupowań wojsk, w razie potrzeby także kontyngentów za granicą. Ta część systemu obrony powietrznej otrzymała nazwę "Wisła".

Zakłady Mechaniczne Tarnów należą do Polskiego Holdingu Obronnego (dawnej Grupa Bumar). Specjalizują się w produkcji karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zestawów przeciwlotniczych i granatników.

d20s2pp

Podziel się opinią

Share
d20s2pp
d20s2pp