Trwa ładowanie...

Załatw sprawę w wydziale komunikacji przed 13 listopada. Wchodzi nowy system informatyczny, będą kłopoty

13 listopada ma wejść w życie nowy system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów. To baza danych, z której będą korzystać wydziały komunikacji, stacje diagnostyczne, policja i wiele innych podmiotów. Problem polega na tym, że choć do jego startu pozostało niewiele czasu, to nadal nie działa.

Załatw sprawę w wydziale komunikacji przed 13 listopada. Wchodzi nowy system informatyczny, będą kłopotyŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2o9omp
d2o9omp

Jak pisze tygodnik "Wprost", testy programu informatycznego CEP-u wypadają fatalnie. Pojawia się po kilkanaście lub kilkadziesiąt błędów krytycznych, a wystarczy jeden, by cały system "padł".

Na sześć godzin testów, system poprawnie działał przez zaledwie 40 minut, a z 15 rutynowych czynności urzędowych udało się przeprowadzić tylko trzy.

- Nie będę wypowiadał się na temat czegoś, co nie istnieje - mówi "Wprost" pół-żartem jeden z ekspertów, który bierze udział w testach

Jeśli systemu nie uda się naprawić w ciągu najbliższych trzech tygodni, załatwianie spraw związanych z rejestracją czy przeprowadzeniem badania technicznego może stać się niezwykle uciążliwe.

Wideo: ukraińskie samochody rejestrowane w Polsce. O co tu chodzi?

Wydziały komunikacji mogą zostać sparaliżowane, a to oznacza nie tylko kłopoty dla indywidualnych właścicieli samochodów, ale także problemy finansowe firm - szczególnie transportowych.

d2o9omp

Problemy będą mieli także policjanci drogówki, którzy bez sprawnie działającego CEP-u, nie będą mogli sprawdzić w bazie danych zatrzymanego do kontroli samochodu lub zweryfikować ubezpieczenie OC.

Ideą wprowadzanego systemu jest stworzenie bazy online, do której logować się będą mogli urzędnicy w dowolnym miejscu w Polsce. Z CEP-u będzie korzystać nawet kilkadziesiąt różnych instytucji państwa.

Za opracowanie systemu informatycznego odpowiada Centralny Ośrodek Informatyki, który podlega Ministerstwu Cyfryzacji.

COI w oficjalnych komunikatach nie przyznaje się do tego, prace nad systemem nie idą tak, jak powinny, ale jednocześnie asekuruje się, że mogą pojawić się problemy po jego uruchomieniu.

d2o9omp

"Trzeba mieć świadomość, że po uruchomieniu nowej wersji każdego systemu, szczególnie tej skali, następuje okres tzw. stabilizacji, podczas którego jest objęty intensywnym monitoringiem, szczególnie pod kątem nieprawidłowości" - czytamy w komunikacie COI cytowanym przez "Wprost".

Jak pisze tygodnik, problemy po wprowadzeniu CEP-u lub opóźnienie we wprowadzeniu tego systemu może zostać wykorzystane jako pretekst do zdymisjonowania minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej.

d2o9omp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o9omp