Trwa ładowanie...
d1rcozq

Zaleska: na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mamy hossę

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mamy hossę; przyczynił się do niej m.in. wzrost cen ropy naftowej oraz dobre fundamenty polskiej gospodarki - powiedziała we wtorek prezes GPW Małgorzata Zaleska. W 2016 r. GPW wypracowała najwyższy od 2011 r. zysk netto - 131,1 mln zł.

Share
d1rcozq

"Mamy na warszawskiej giełdzie hossę. Bardzo mnie to cieszy. Wartość indeksu WIG w ciągu roku wzrósł o 25 proc. Łączna wartość obrotu akcjami na rynku głównym w styczniu tego roku wyniosła blisko 22 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 52 proc. w stosunku do (stycznia - PAP) roku zeszłego" - powiedziała Zaleska na konferencji prasowej dot. omówienia wyników GPW za 2016 rok.

"Wrócili do nas polscy inwestorzy instytucjonalni i wracają - co też nas bardzo cieszy - inwestorzy indywidualni. Na tę hossę złożyły się zarówno czynniki zewnętrzne, jak i czynniki wewnętrzne. Pewne uwarunkowania makroekonomiczne wspierają warszawską hossę, bo m.in. jeśli popatrzymy na wzrost cen surowców ropy naftowej, to jest to jeden z impulsów, patrząc chociażby na spółki paliwowe. Ale trzeba także podkreślić, że wewnętrzne fundamenty polskiej gospodarki są dobre. Nie ma nierównowag makroekonomicznych i to też z pewnością przyciąga kapitał, także kapitał zagraniczny" - wyjaśniła Zaleska.

Dodała, że hossa zaczęła się w październiku, listopadzie ub.r. "Ale już pierwsze oznaki widzieliśmy we wrześniu, kiedy to inwestorzy zagraniczni dali impuls do hossy na warszawskim parkiecie. Warto podkreślić, że największe banki inwestycyjne, największe fundusze inwestycyjne zagraniczne wskazały warszawski parkiet jako jeden z najbardziej atrakcyjnych parkietów na świecie w kontekście 2017 roku" - zaznaczyła prezes GPW.

d1rcozq

Grupa Kapitałowa GPW wypracowała w 2016 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 310,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości 131,1 mln zł.

"W 2016 roku udało nam się wypracować najwyższy od 2011 roku i drugi najwyższy w historii zysk netto. Grupa Kapitałowa GPW wypracowała o 8 proc. wyższy zysk netto, niż było to w poprzednim roku. Udało nam się w 2016 roku wypracować najwyższy zysk operacyjny w historii 25 lat istnienia warszawskiego parkietu. Osiągnęliśmy to m.in. dzięki dyscyplinie kosztowej, dzięki racjonalizacji kosztów. Odnotowaliśmy najlepszy w historii wskaźnik kosztów do przychodów. Udało nam się ograniczyć koszty operacyjne o 20 mln zł, co dało m.in. 20 proc. wyższy zysk netto GPW niż za 2015 rok. Myślę, że to wszystko będzie dobrze odebrane przez naszych właścicieli, przez naszych akcjonariuszy" - powiedziała.

Zysk EBITDA GPW osiągnął rekordowy poziom: 183,7 mln zł. Koszty operacyjne w 2016 r. były niższe o 24,2 mln zł niż rok wcześniej i wyniosły 150,2 mln zł. Wskaźnik kosztów do przychodów ukształtował się na historycznie najniższym poziomie 48,3 proc.

Jak dodała, kurs Giełdy Papierów Wartościowych od 10 lutego zeszłego roku do 10 lutego roku bieżącego, wzrósł o 40 proc. "To jest naprawdę wynik godny zauważenia, tak samo, jeśli popatrzymy na wartość całej spółki GPW, czyli na kapitalizację warszawskiego parkietu" - podkreśliła. Dodał, że także wzrost wartości akcji GPW był wyższy niż wzrost głównego indeksu na GPW. "Ten wzrost wartości akcji GPW, uwzględniając dywidendę, był istotnie interesujący i wyższy na tle innych giełd, które są postrzegane jako giełdy wiodące"- zaznaczyła.

d1rcozq

"Myślę, że jeszcze w pierwszym półroczu powinniśmy zaobserwować zwiększoną falę debiutów (spółek - PAP ) w kontekście pierwszego kwartału. Ale myślę, że ta hossa będzie przyciągała coraz więcej potencjalnych firm. Odbywamy na bieżąco szereg spotkań z potencjalnymi debiutantami na warszawskim parkiecie" - powiedziała.

Zarząd giełdy ocenia, że warszawska giełda pozostaje wciąż niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, wyróżnia się także w całej Europie.

"GPW zajęła trzecie miejsce, biorąc pod uwagę liczbę IPO, jakie miały miejsce w 2016 roku. To powoduje, iż umacnia się, a na pewno jest tak samo dobra nasza pozycja, jako warszawskiej giełdy w regionie. Chcemy jednocześnie rozwijać swoją obecność w regionie i takie działania zostały podjęte" - powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o współpracę z Białorusią, w celu przyciągnięcia tamtejszych spółek na nasz parkiet.

Zapowiedziała, że GPW chciałaby pozostać spółką dywidendową, aby, jak w latach poprzednich, dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Za 2016 r. spółka wypłaci 2,36 zł dywidendy na akcję i uzyska rekordowe stopy dywidendy 6,7 proc.

d1rcozq

Wiceprezes GPW Paweł Dziekoński poinformował, że giełda w ub.r. przekazała 3 mln zł darowizny na rzecz Polskiej Fundacji Narodowej. W tym roku będzie to taka sama kwota.

Powołanie Polskiej Fundacji Narodowej ogłosiła w lipcu ub.r. premier Beata Szydło podczas konferencji w siedzibie GPW w Warszawie. Fundacja ma się zajmować promocją Polski za granicą. Zgodnie z założeniami budżet PFN, której fundatorami są spółki Skarbu Państwa, ma wynieść 100 mln zł rocznie.

Spółka podała, że w 2016 r. przychody z rynku towarowego utrzymały się na stabilnym poziomie i wyniosły 124,9 mln zł (spadek o 0,2 proc. rok do roku) i w efekcie wygenerowały 40,2 proc. przychodów Grupy GPW. W 2016 r. odnotowano rekordowy poziom przychodów na rynku gazu: 9,2 mln zł oraz wzrost przychodów z rozliczania transakcji do poziomu 39,2 mln zł, w efekcie rozwoju usługi raportowania transakcji w ramach RRM oraz wzrostu liczby członków na rynku gazu i Rejestru Świadectw Pochodzenia.

d1rcozq

Podziel się opinią

Share
d1rcozq
d1rcozq