Założenia makro do projektu budżetu '14 realistyczne - opinia RPP
21.11. Warszawa (PAP) - Założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2014 roku należy ocenić jako realistyczne - wynika z opublikowanej w czwartek opinii RPP do projektu...
21.11.2013 | aktual.: 21.11.2013 10:53
21.11. Warszawa (PAP) - Założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2014 roku należy ocenić jako realistyczne - wynika z opublikowanej w czwartek opinii RPP do projektu ustawy budżetowej na rok 2014. W dokumencie zaznaczono jednak, że inflacja może ukształtować się na poziomie niższym od 2,4 proc.
"Zgodnie z +Uzasadnieniem do projektu Ustawy budżetowej na rok 2014+, tempo wzrostu gospodarczego w przyszłym roku przyspieszy do 2,5 proc., z przewidywanego 1,5 proc. wzrostu w roku bieżącym. Do poprawy koniunktury w kraju przyczyni się wzrost aktywności gospodarczej za granicą - w +Uzasadnieniu+ przyjęto założenie, że dynamika PKB za granicą w przyszłym roku wzrośnie, pozostając jednak wciąż poniżej wieloletniej średniej. W świetle aktualnie dostępnych danych, założenia te należy ocenić jako realistyczne" - napisano w dokumencie.
"Na wyższe tempo wzrostu PKB w przyszłym roku składają się, zgodnie z +Uzasadnieniem+, wyższe dynamiki wszystkich, z wyjątkiem spożycia publicznego, składowych popytu krajowego, przy neutralnym wkładzie do wzrostu eksportu netto. Niższe, niż w roku bieżącym, tempo wzrostu spożycia publicznego jest konsekwencją przewidywanej w projekcie +Ustawy+ konsolidacji finansów publicznych, choć w ocenie NBP zapisany w projekcie poziom wydatków budżetu państwa implikuje wyższy niż założony wzrost spożycia publicznego. Przyjęty schemat rozdysponowania PKB względem pozostałych składowych popytu nie budzi istotnych zastrzeżeń Narodowego Banku Polskiego" - dodano.
W ocenie NBP założenie o przyspieszeniu tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe powyżej dynamiki PKB jest realistyczne.
"Na podstawie +Uzasadnienia+ można wnioskować, że wzrost dynamiki inwestycji w przyszłym roku w stosunku do roku bieżącego będzie efektem zarówno ograniczenia spadku inwestycji publicznych, jak i przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji w sektorze prywatnym" - napisano.
"W ocenie Narodowego Banku Polskiego przyjęte w +Uzasadnieniu+ założenie o przyspieszeniu tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe powyżej dynamiki PKB jest realistyczne. Realizacji tego scenariusza sprzyjać będzie relatywnie wysoki, zbliżony do średniej wieloletniej, obecny poziom wykorzystania mocy produkcyjnych oraz rozpoczęcie w 2014 roku inwestycji publicznych w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020" - dodano.
NBP podziela opinię wyrażoną w "Uzasadnieniu" do projektu, że oczekiwana w 2014 roku poprawa aktywności gospodarczej mierzonej tempem wzrostu PKB przełoży się z opóźnieniem na wzrost popytu na pracę i sytuację na rynku pracy.
"Z tego względu, w +Uzasadnieniu+ założono stabilizację stopy bezrobocia oraz relatywnie niewielki wzrost dynamiki funduszu wynagrodzeń w gospodarce. Sytuacja na rynku pracy ograniczać będzie zatem tempo wzrostu realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. W efekcie przewidywane jest jedynie umiarkowane przyspieszenie dynamiki konsumpcji prywatnej w przyszłym roku, co jest zbieżne z prognozami NBP" - napisano.
W dokumencie zapisano, że przedstawiony w "Uzasadnieniu" scenariusz dotyczący handlu zagranicznego jest także zgodny z przewidywaniami NBP.
"Wzrost dynamiki eksportu w 2014 r. jest konsekwencją przyjętych w +Uzasadnieniu+ założeń o poprawie aktywności gospodarczej u głównych partnerów handlowych oraz utrzymania tendencji rosnącego udziału polskiego eksportu w światowej wymianie handlowej" - napisano.
"Odbudowa popytu krajowego, a w szczególności popytu inwestycyjnego, spowoduje prawdopodobnie wyraźny wzrost dynamiki importu. W efekcie można oczekiwać zmniejszenia wkładu eksportu netto do wzrostu PKB w przyszłym roku do wartości bliskich zeru oraz nieznacznego zwiększenia się relacji deficytu rachunku obrotów bieżących do PKB" - napisano.
NBP ocenia, że inflacja w 2014 roku może ukształtować się na poziomie niższym od 2,4 proc.
"Zgodnie z +Uzasadnieniem+, z uwagi na utrzymującą się ujemną lukę popytową w gospodarce, presja inflacyjna w przyszłym roku pozostanie niska. Można oczekiwać zatem, że ze względu na umiarkowaną poprawę sytuacji na rynku pracy i w konsekwencji niską dynamikę jednostkowych kosztów pracy oraz ograniczoną presję popytową, inflacja najprawdopodobniej pozostanie w 2014 r. poniżej celu inflacyjnego NBP" - napisano w opinii.
"W związku z powyższym, zdaniem NBP, pomimo poprawiającej się aktywności gospodarczej i wywołanego nią wzrostu wydajności pracy, inflacja może ukształtować się na poziomie niższym od 2,4 proc., przyjętym w +Uzasadnieniu+, z tym jednak, że podobnie jak w poprzednich latach, istotnym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza pozostaje wzrost cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych" - dodano.(PAP)
jba/ asa/