Trwa ładowanie...

Zamek w Stobnicy szykuje się na "oblężenie". Znamy ceny biletów

Inwestycja od samego początku budziła wiele kontrowersji. Choć budowa nie została zakończona, to właściciel ogłosił pierwszą imprezę, która odbędzie się w maju. Organizatorzy zapowiadają "Oblężenie Stobnicy" i podają ceny biletów.

"Zamek" w Stobnicy znajduje się w samym środku Puszczy Noteckiej"Zamek" w Stobnicy znajduje się w samym środku Puszczy NoteckiejŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d3apxne
d3apxne

Budowa tzw. zamku w Stobnicy rozpoczęła się w 2015 r., a trzy lata później sprawa odbiła się szerokim echem w mediach. Minister środowiska w sierpniu 2018 r. zlecił przeprowadzenie kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy zamku. Sprawą zajęła się prokuratura.

Za inwestycję odpowiada poznańska spółka D.J.T., kontrolowana przez synów Pawła N. – Dymitra i Tymoteusza. Jest ona realizowana na obszarze Puszczy Noteckiej, który jest częścią obszaru Natura 2000, stanowiącego szczególnie chronioną przestrzeń przyrodniczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

"Oblężenie Stobnicy". Organizatorzy zapowiadają imprezę dla turystów

Jak podaje "Rzeczpospolita", budowa zamku nie została jeszcze zakończona, ale organizatorzy przygotowują specjalną imprezę dla turystów. "Przenieś się w czasy rycerskie podczas niezapomnianego wydarzenia - Oblężenia w Stobnicy!" - czytamy na stronie internetowej stobnica.com.

d3apxne

Z planu wydarzenia zamieszczonego na oficjalnej stronie zamku wynika, że w dniach 1-3 maja 2024 r. w zamku organizowana jest majówka od godz. 10 do godz. 18. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Kolejna impreza - "Oblężenie Stobnicy" - odbędzie się 11 i 12 maja. Właściciele zapowiadają m.in. przymierzanie zbroi rycerskiej, wystawę machin oblężniczych, średniowieczny plac zabaw czy przejście ścieżką edukacyjną wokół zamku.

Ile trzeba zapłacić za wstęp na tę imprezę? Ceny biletów normalnych wahają się od 60 do 85 zł, a ulgowych od 50 do 65 zł.

Zamek najpierw miał być hotelem. Długa historia inwestycji

Warto przypomnieć, że budynek na początku miał być hotelem. Natomiast później inwestor zdecydował się postawić budynek mieszkalny. Znajdzie się w nim m.in. 100 apartamentów, basen, siłownia i sala teatralna. Całkowita wartość tej inwestycji może przekraczać 500 mln zł.

d3apxne

W połowie lipca 2020 r. zostało zatrzymanych siedem osób - urzędników i przedstawicieli firmy budującej zamek. Według poznańskiej prokuratury pozwolenie na budowę zostało wydane pomimo niezgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z przepisami techniczno-budowlanymi, a także pomimo braku wymaganych prawem budowlanym opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

W 2021 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego unieważnił pozwolenie na budowę obiektu. Decyzję tę uchylił później Wojewódzki Sąd Administracyjny. Na co z kolei prokuratura złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. I ta sprawa nie doczekała się jeszcze zakończenia.

d3apxne

Jednym z głównych problemów, który wywołał falę protestów społecznych, jest fakt, że obszar Natura 2000 ma na celu ochronę unikalnych siedlisk przyrodniczych oraz zamieszkujących je gatunków. Budowa tak rozległego obiektu może mieć poważne, negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3apxne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3apxne