Zamiast abonamentu będzie opłata audiowizualna

Nie będzie już obowiązku rejestrowania odbiornika i płacenia abonamentu. Zamiast tego będzie opłata audiowizualna dołączona do rachunku za prąd lub według bazy adresów pocztowych - podał portal Wirtualne Media.

Zamiast abonamentu będzie opłata audiowizualna
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.08.2013 | aktual.: 01.08.2013 16:00

Ministerstwo Kultury zakończyło już prace nad założeniami nowej ustawy medialnej i do końca wakacji przedstawi do konsultacji sejmowym ekspertom. Minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział wprowadzenie opłaty audiowizualnej, co oznacza zniesienie abonamentu i obowiązków z nim związanych. Zadaniem Sejmu będzie ustalenie, która z proponowanych form jest zgodna z prawem. Propozycje są dwie: opłata miałaby być włączona w rachunek za prąd albo ściągana na podstawie bazy adresów pocztowych poszczególnych gospodarstw domowych.

Sprawę opłaty audiowizualnej popiera od dawna Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wielokrotnie zaznaczał, że jego zdaniem mogłaby być ona niższa od aktualnej wysokości abonamentu. Według jego wizji opłata powinna być pobierana od każdego gospodarstwa domowego, z pominięciem osób ustawowo zwolnionych, za samo prawo do korzystania z usługi, jaką jest program mediów publicznych. Na wysokość opłaty nie miałaby wpływu liczba odbiorników w domu.

Przewodniczący KRRiT nie ma złudzeń, że nowe zasady szybko nie wejdą w życie. Chociaż deklaruje, że ze strony rady istnieje pełne wsparcie dla projektów, które ustabilizują finanse mediów publicznych, to ma świadomość, że prace legislacyjne mogą się przeciągać.

- Chciałbym, aby nowy system finansowania mediów publicznych został wprowadzony z początkiem 2015 roku. Mam jednak świadomość, że ze względów formalnych, związanych m.in. z długim okresem potrzebnym na konsultacje ustawy oraz jej uchwalenie, może być to termin trudny do realizacji - powiedział Wirtualnym Mediom Jan Dworak.

krritopłata audiowizualnatv
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1470)