Zaoszczędź na podatkach
W kryzysie coraz więcej firm chce zmniejszyć swoje obciążenia na rzecz fiskusa. Warto wystąpić o zwrot VAT od aut z kratką, wrzucić w koszty różnice kursowe czy... na nowo zmierzyć biuro.
06.05.2009 | aktual.: 06.05.2009 07:23
Sposobów na takie oszczędności jest wiele - często nie wynikają one wprost z przepisów. Polska, w przeciwieństwie do wielu państw Unii Europejskiej, nie wprowadziła specjalnych ulg antykryzysowych. Nasze regulacje umo- żliwiają za to planowanie podatkowe, co pozwala osiągnąć podobne rezultaty.
_ Należy jednak uważać. Szczegółowe przepisy są często na tyle niejednoznaczne, że przed ich zastosowaniem lepiej wystąpić o interpretację do ministra finansów _ - mówi Aleksander Kot, doradca podatkowy w Deloitte.
Kto odzyska podatek
Wojciech Sztuba, partner i doradca podatkowy w TPA Horwath, wskazuje, że jednym ze sposobów na oszczędności jest wystąpienie o zwrot VAT za auta z tzw. kratką, za okres, który upłynął od naszego wstąpienia do UE. Dzięki wyrokowi ETS (sygn. C-414/07) wiele firm może odzyskać od fiskusa znaczne kwoty.
_ Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot VAT również od rozdawanych gratis gadżetów reklamowych, czyli np. długopisów lub notatników, o ile były opatrzone logo firmy _ - dodaje. Podstawą jest wyrok ETS (C-168/95) oraz orzeczenia polskich sądów administracyjnych.
Aleksander Kot zwraca uwagę, że duże możliwości daje również tzw. ulga na złe długi stosowana nie tylko w VAT, ale również w CIT. Ustawa o VAT pozwala na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur, jeśli kontrahent nie ureguluje należności w ciągu 180 dni. Dotyczy to firm, które np. sprzedały towar, zapłaciły podatek i bez efektu czekają na zapłatę.
_ Przedsiębiorca może dodatkowo odliczyć te koszty w CIT jako tzw. odpis aktualizujący, co w sumie pozwala odzyskać 33 proc. należności. To więcej niż gdyby sprzedały dług firmie windykacyjnej _ - argumentuje.
Wiele przedsiębiorstw traci też w ostatnich czasach na różnicach kursowych. Dotyczy to np. tych, które zaciągnęły pożyczkę w euro lub dolarach, a wahania kursów spowodowały, że muszą teraz spłacić wyższą kwotę.
_ W wielu przypadkach negatywne różnice kursowe i naliczone odsetki można już teraz odliczyć jako koszt podatkowy, na długo zanim należność zostanie faktycznie spłacona _ - mówi Aleksander Kot.
Jak to zrobić? Należy zmodyfikować umowę pożyczki. Gdy będą spełnione inne przesłanki, np. zmiana podmiotu finansowego w ramach grupy oraz odpowiednia metoda naliczania i potrącania odsetek, “stara” pożyczka jest traktowana jak spłacona, a różnice kursowe i odsetki mogą stanowić koszt podatkowy.
Ważnym udogodnieniem może być też planowanie amortyzacji podatkowej, dzięki której przedsiębiorca przez dłuższy okres odlicza stopniowo dane wydatki. Jeśli firma ma teraz straty i nie płaci podatku, może rozważyć czasowe obniżenie stawek amortyzacji. Z kolei firmy płacące podatek dochodowy mogą się zastanowić nad zwiększeniem odpisów amortyzacyjnych, np. poprzez zastosowanie dostępnych metod aktualizacji wartości początkowej środków trwałych.
_ Dla celów podatkowych da się także wykorzystać znaki towarowe - przy spełnieniu pewnych warunków można przez pięć lat amortyzować np. własną markę lub logo. Często są one wiele warte, choć bilans firmy tego nie uwzględnia _ - dodaje Wojciech Sztuba.
Mniej za nieruchomości
Zaoszczędzić można także na podatku od nieruchomości, np. od budynków, który płaci się od ich powierzchni użytkowej.
_ W zastosowaniu do starych budynków wprowadzonych do ewidencji wiele lat temu, zaskakujące rezultaty daje często obmiarowanie powierzchni użytkowej, zgodnie z definicją ustawy podatkowej, czyli po obrysie wewnętrznym i bez uwzględniania np. schodów czy wind. W wielu przypadkach pozwala to obniżyć podstawę opodatkowania i sam podatek nawet o kilkanaście procent _ - mówi Sztuba.
Michał Dec, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy, dodaje, że firmy, które wynajmują lokal, mogą zaoszczędzić, decydując się na wydłużenie okresu rozliczeniowego, np. z miesiąca do trzech miesięcy. Datą powstania przychodu jest bowiem ostatni dzień tego okresu określonego w umowie lub na fakturze.
Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita
| Gdzie firma może ograniczyć wydatki * Ulga podatkowa na zakup tzw. nowych technologii – od dochodów można odliczyć 50 proc. poniesionych wydatków. * Planowanie amortyzacji podatkowej – możliwość zwiększenia podstawy amortyzacji, by zwiększyć odpis i płacić niższe podatki. Dotyczy to również wartości niematerialnych i prawnych, takich jak marki i znaki towarowe. * Możliwość zmniejszenia stawki amortyzacji przez firmy w trudnej sytuacji, by potem – w czasach lepszej koniunktury – znów dokonać podwyższenia. * Połączenie tzw. ulgi na złe długi w VAT z odpisem w CIT. * Szybsze odliczenie negatywnych różnic kursowych – warunkiem jest modyfikacja umowy dotyczącej danego zobowiązania. |
| --- |