Zapomniana ulga. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać
Jeżeli podatnik w 2014 r. przekazał honorowo krew, to może skorzystać z ulgi w rocznej deklaracji podatkowej. Musi jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków.
Kim jest honorowy dawca krwi?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki. Należy jednak pamiętać, że podatnik musiał zostać zarejestrowany w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Taką instytucją jest np. regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
W jakim formularzu odliczyć ulgę?
Dawca może wartość przekazanej w ubiegłym roku krwi lub jej składników w ramach darowizny odliczyć na cele krwiodawstwa:
- - od przychodu, obciążonego ryczałtem ewidencjonowanym, który należy wykazać w rozliczeniu rocznym PIT-28. Tego rodzaju deklarację podatkową trzeba było złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2015 r.,
- - od dochodu, podlegającego opodatkowaniu według zasad skali podatkowej. Należy go wykazać w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37. Deklarację roczną trzeba dostarczyć do organu podatkowego najpóźniej do 30 kwietnia 2015 r. W prosty sposób można to zrobić za pomocąhref="http://pasazfin.wp.pl/pity2014/index.html#.VSfBnpMs5U8">darmowego programu PIT pro 2014 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia.
Nie zapomnij o załączniku PIT/O!
Podatnik musi do deklaracji rocznej dołączyć załącznik PIT/O. W tym formularzu podaje się kwotę przekazanej darowizny oraz sumę odliczenia w ramach darowizny krwi. Należy wpisać również dane obdarowanego, czyli nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której podatnik oddał krew. Przedmiotem darowizny jest przekazana za darmo krew, a także osocze lub inne składniki krwi.
Odliczenie od dochodu (przychodu) kwoty oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania. Oznacza to po prostu, że za 2014 r. zapłacimy niższy podatek dochodowy i trochę więcej pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.
Jak dokumentować wydatki?
Podatnik korzystający z ulgi musi posiadać zaświadczenie wystawione przez jednostkę organizacyjną realizującą zadania w zakresie pobierania krwi. Dokument musi zawierać dane o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Jednak zaświadczenia nie dołącza się do składanego w urzędzie skarbowym rocznego PIT-u.
Należy je przechowywać przez 5 lat w domowym archiwum. Licząc od końca roku, w którym złożono roczny PIT. Czyli odliczając ulgę w 2015 r., dokument musimy posiadać do 2020 r. Po upływie tego okresu mija termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jednocześnie przed jego wygaśnięciem skarbówka może skontrolować zasadność skorzystania z odliczenia przez podatnika.