Trwa ładowanie...
d1t9uq8

Żarnowiec, Gąski i Choczewo na krótkiej liście lokalizacji dla elektrowni jądrowej, ostateczny wybór

25.11. Warszawa (PAP) - Na krótkiej liście potencjalnych lokalizacji dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej znalazły się Żarnowiec, Gąski i Choczewo - poinformował na...

Share
d1t9uq8

25.11. Warszawa (PAP) - Na krótkiej liście potencjalnych lokalizacji dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej znalazły się Żarnowiec, Gąski i Choczewo - poinformował na konferencji Tomasz Zadroga, prezes PGE i PGE Energia Jądrowa. Ostateczna lokalizacja pierwszej siłowni zostanie wybrana w 2013 roku.

"W ciągu 24 miesięcy będziemy chcieli przeprowadzić badania lokalizacyjne i środowiskowe w tych lokalizacjach. Te prace chcielibyśmy rozpocząć na wiosnę przyszłego roku, na przełomie lutego i marca. Ostateczna decyzja, która lokalizacja zostanie wybrana będzie podjęta w 2013 r. po przeprowadzeniu badań" - powiedział Jacek Cichosz, dyrektor ds. operacyjnych PGE Energia Jądrowa.

"Co do zasady, w każdej z tych trzech lokalizacji jesteśmy w stanie wybudować elektrownię jądrową. Nie chcemy już musieć wracać do pełnej listy lokalizacji" - powiedział Witold Drożdż, wiceprezes PGE EJ.

d1t9uq8

Jacek Cichosz poinformował, że te trzy lokalizacje zostały wybrane z potencjalnych 92, w tym 27 znajdujących się na liście opublikowanej przez Ministerstwo Gospodarki. Kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu. Wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria.

Podkreślił, że grunty we wskazanych lokalizacjach należą albo do Skarbu Państwa, ewentualnie do Lasów Państwowych, a w przypadku Żarnowca częściowo do PGE.

"Od dzisiejszego dnia te trzy lokalizacje są dla nas zablokowane" - powiedział dziennikarzom Tomasz Zadroga, prezes PGE EJ i grupy PGE.

Lokalizacja "Choczewo" znajduje się w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim, na terenie gminy Choczewo, w okolicy miejscowości Lubiatowo, Kierzkowo i Kopalino. Teren lokalizacji położony jest bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, występują tam przede wszystkim lasy, w zachodniej jej części leżą pojedyncze zabudowania byłej jednostki wojskowej.

d1t9uq8

Lokalizacja "Gąski" na terenie gminy Mielno w Zachodniopomorskiem również leży bezpośrednio nad Bałtykiem, między morzem a miejscowością Gąski. Obejmuje głównie pola uprawne.

W środku lokalizacji "Żarnowiec" nad jeziorem Żarnowieckim w gminie Krokowa w Pomorskiem znajdują się tereny przemysłowe, w tym zdegradowane tereny wraz z obiektami byłej elektrowni jądrowej, której budowę przerwano w 1990 r. Cały obszar położony jest w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Przedstawiciele PGE Energii Jądrowej poinformowali, że w przypadku systemu chłodzenia w Gąskach i Choczewie możliwy jest system otwarty, czyli pobieranie i zrzut wody bezpośrednio do morza, a w przypadku Żarnowca system zamknięty.

"Kluczowe daty w projekcie się nie zmieniają. Jesteśmy na finiszu przygotowań do rozpoczęcia przetargu na wybór technologii, ogłosimy go jeszcze w tym roku, a w połowie 2012 roku będziemy gotowi do wyboru inżyniera kontraktu" - powiedział Cichosz.

Według harmonogramu technologia dla elektrowni ma zostać ogłoszona w 2013 roku.

Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6.000 MW.

Według harmonogramu pierwszy blok ma powstać w 2020 roku.(PAP)

pel/ osz/

d1t9uq8

Podziel się opinią

Share
d1t9uq8
d1t9uq8