Zarząd Bogdanki zdecydowanie przeciwny próbie przejęcia przez NWR; cena za niska (opis, aktl.)
...
21.10.2010 | aktual.: 21.10.2010 11:38
dochodzą informacje z konferencji prasowej Bogdanki #
21.10. Warszawa (PAP) - Zarząd Bogdanki jest zdecydowanie przeciwny próbie przejęcia przez New World Resources. Ocenia, że cena proponowana przez NWR jest rażąco niższa od wartości godziwej spółki, a spółka może się lepiej rozwijać jako niezależny podmiot.
"Plany wzywającego nie były omawiane ani konsultowane z zarządem spółki przed dniem ogłoszenia wezwania. Zarząd jest zdecydowanie przeciwny tej próbie przejęcia i wskazuje na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych z niego wynikających" - napisano w oświadczeniu zarządu Bogdanki.
"Dodatkowo, zdaniem zarządu, cena zaproponowana przez wzywającego nie odpowiada wartości godziwej spółki, toteż zarząd zaleca nie odpowiadanie na wezwanie oraz pozostanie akcjonariuszem spółki" - dodano.
Zarząd Bogdanki ocenia, że cena 100,75 zł za akcję kopalni jest "rażąco niższa od wartości godziwej", gdyż nie uwzględnia efektów ekonomiczno-finansowych realizowanego w spółce programu inwestycyjnego, prowadzącego do podwojenia wielkości produkcji węgla do 2014 roku, właściwej premii za kontrolę nad spółką oraz długoterminowych perspektyw działalności spółki, w tym potencjału znacznego wzrostu rezerw operatywnych.
"W ciągu 2,5-3 lat nasz program inwestycyjny zostanie zakończony i podwojona zostanie wielkość produkcji. NWR zdaje sobie z tego sprawę i usiłuje tanio przejąć naszą firmą" - powiedział prezes.
Podkreślił, że już w przyszłym roku wydobycie zostanie częściowo zwiększone dzięki uruchomieniu ściany w Polu Stefanów i nowego szybu.
"Zdolności wydobywcze szybu to około 25 tys. ton na dobę, a ściany 20 tys. ton" - powiedział.
Prezes nie chciał powiedzieć, jaką cenę za akcję spółki uznałby za godziwą.
"W praktyce rynków kapitałowych spółka przejmowana nie podaje swojej wyceny. Zarząd przedstawił prognozę na ten rok, niedługo przedstawi wyniki za trzeci kwartał" - powiedział Taras.
Poinformował, że w najbliższym czasie, w trakcie trwania zapisów w wezwaniu NWR, Bogdanka ogłosi założenia strategii.
"W niedługim czasie rynek pozna założenia strategii i na ich podstawie będzie można obliczyć wycenę. Ta cena będzie zwielokrotniona w stosunku do tej proponowanej przez NWR" - powiedział prezes.
Zarząd podkreśla, że Bogdanka ma wiele przewag konkurencyjnych w regionie: jest najbardziej efektywna, ma największą średnią wydajność, a ta przewaga konkurencyjna będzie się powiększać dzięki inwestycjom, jeśli spółka pozostanie niezależnym podmiotem.
Zarząd zwraca uwagę, że NWR w wezwaniu nie wspomina o ewentualnych efektach synergii, które miałyby pozytywny wpływ na wyniki Bogdanki, nie przedstawia też jasno roli lubelskiej kopalni w rozwoju projektów inwestycyjnych NWR w Polsce.
Zarząd obawia się też ewentualnego przeniesienia centrum decyzyjnego do Londynu.
"Struktura holdingowa, która powstanie może spowodować marginalizację spółki" - powiedział Taras.
"Wezwanie nie uwzględnia też interesów pracowników-akcjonariuszy" - dodał.
5 października NWR wezwał do sprzedaży 34.013.590 akcji Bogdanki, stanowiących 100 proc. kapitału, po 100,75 zł za akcję.
Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. NWR zamierza wycofać Bogdankę z giełdy. Chce, aby zespół zarządzający Bogdanki kierował działalnością połączonej grupy w Polsce, włącznie z planowaną inwestycją NWR w Dębieńsku, a ponadto, aby stał na czele przyszłych akwizycji i nowych projektów w Polsce.
Zapisy będą przyjmowane od 25 października do 29 listopada. (PAP)
pel/ jtt/