Trwa ładowanie...
de9yxdv
30-09-2016 15:20

Zarząd PERN powołany na nową, trzyletnią kadencję

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN powołało na kolejną, trzyletnią kadencję dotychczasowy zarząd spółki z prezesem Igorem Wasilewskim. Na stanowiskach wiceprezesów pozostali: Rafał Miland, Sławomir Stachowicz i Tadeusz Zwierzyński - poinformowała w piątek spółka.

de9yxdv
de9yxdv

Zarząd PERN w obecnym składzie pracuje tam od 7 stycznia 2016 r. Wtedy też Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki odwołało z zarządu spółki ówczesnego prezesa Marcina Moskalewicza oraz wiceprezesów: Dariusza Zawadkę i Aleksandrę Sieczkowską-Pachelską.

PERN podał, iż decyzję o powołaniu na kolejną, trzyletnią kadencję dotychczasowego zarządu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki podjęło 28 września. Zgodnie z przyjętą przez Sejm w lutym nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej od 1 lipca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przejął uprawnienia Skarbu Państwa wobec PERN.

PERN to państwowa, strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń", w ilości ok. 50 mln ton rocznie, z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Zapewnia też magazynowanie i transport surowca dostarczanego drogą morską.

Obecny zarząd PERN z prezesem Igorem Wasilewskim ogłosił we wrześniu nową strategię spółki na lata 2016-20. Zakłada ona m.in. utrzymanie poziomu przesyłu ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń", zwiększenie przesyłu paliw rurociągami produktowymi oraz poprawę zdolności magazynowych spółki, w tym poprzez budowę nowych zbiorników w bazach magazynowych oraz rozbudowę Terminala Naftowego w Gdańsku przyjmującego surowiec dostarczany drogą morską.

de9yxdv

Jak zapowiedział ostatnio Wasilewski, PERN, realizując nową strategię, chce stać się liderem logistyki ropy i paliw w Europie Centralnej. W latach 2016-20 spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł.

"Pozycjonujemy się jako logistyczny operator ropy i paliw. Mamy taką wizję, że chcemy być liderem w Europie Centralnej logistyki surowcowej i paliwowej" - oświadczył prezes PERN. Podkreślił m.in., że zakładanym efektem finansowym działań podejmowanych w ramach nowej strategii ma być wzrost EBIDTA spółki o 34 proc., z poziomu 511 mln zł do 680 mln zł.

Wasilewski mówił ostatnio, iż plan PERN zakłada większe przychody przy utrzymaniu stałego poziomu dywidendy. "Chcemy osiągać większe przychody i z tych przychodów inwestować w rozwój infrastruktury, ale dywidendę trzymać na tym samym poziomie. Chcemy przekonać właściciela do takiego pomysłu, że to, co więcej uzyskamy z przychodów, inwestujemy w infrastrukturę" - podkreślił prezes PERN.

PERN zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Z początkiem kwietnia spółka uruchomiła strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej.

Do grupy kapitałowej PERN należy sześć spółek: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia" oraz Naftoport, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, a także Siarkopol i Petromor.

de9yxdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de9yxdv