Zasiłek chorobowy w Europie. Oto dlaczego nasi sąsiedzi nie chodzą na zwolnienia
80 proc. wynagrodzenia, jakie otrzymujemy podczas zwolnienia lekarskiego, to jedno z wyższych świadczeń w Europie. Są oczywiście kraje, które wypłacają pełną pensję, ale są też i takie, które przez pierwsze dni nie płacą ani grosza. Zobacz, ile wynosi zasiłek chorobowy w poszczególnych krajach w Europie.
Pracownik w Polsce, dostarczając pracodawcy zwolnienie lekarskie, musi się liczyć z tym, że będzie miało ono wpływ na kwotę wynagrodzenia, jakie otrzyma. 100 proc. pensji dostają jedynie osoby, których powodem niezdolności do pracy jest choroba w czasie ciąży lub wypadek w drodze do lub z pracy. Pozostałym pracownikom wypłaca się 80 proc. pensji. Z zasiłku nie można korzystać w nieskończoność. W Polsce pobiera się go przez 182 dni, wyjątkiem jest niezdolność do pracy w trakcie ciąży lub spowodowana gruźlicą - okres ten wydłuża się wtedy do 270 dni.
Wynagrodzenie jednak nie zawsze się wypłaca. Są kraje, w których za pierwsze dni choroby nie dostaniemy ani grosza. Są też takie, które płacą pracownikom pełne wynagrodzenie, nawet do 52 tygodni trwania zwolnienia lekarskiego. Oto, ile płaci się za chorobowe w innych krajach.