Zasiłek dla bezrobotnych jest za niski?
W całym kraju z prawa do zasiłku dla bezrobotnych korzysta 305 tysięcy osób. To ok. 15,9 proc. wszystkich bezrobotnych.
27.03.2012 | aktual.: 16.06.2014 13:43
Z kolei 23 proc. ankietowanych wskazuje, że kwota zasiłku jest odpowiednia, ale o ile szukanie pracy nie trwa dłużej niż miesiąc.
Innego zdania jest 7 proc. internautów. Według nich świadczenie jest zdecydowanie za wysokie. Zaś 12 proc. opowiada się za zlikwidowaniem zasiłku dla osób zdrowych - "zamiast żyć na koszt państwa, powinni wziąć się za pracę"; 10 proc. mówi, że niektórzy Polacy ciężko pracują i zarabiają tyle, ile wynosi zasiłek.
W sondażu wzięło udział 48518 internautów.
Prawo do zasiłku
W całym kraju z prawa do zasiłku dla bezrobotnych korzysta 305 tysięcy osób. To ok. 15,9 proc. wszystkich bezrobotnych. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych nie może znaleźć pracy od ponad roku.
Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez rok w tym rejonie, w którym stopa bezrobocia była na koniec czerwca poprzedniego roku o ponad 50 proc. wyższa od średniej krajowej. Z danych resortu pracy wynika, że w tym roku, zasiłek przez rok będą otrzymywać bezrobotni na jednej trzeciej terytorium kraju (w 110 powiatach na 314). W pozostałych powiatach bezrobotni będą otrzymywać zasiłek przez 6 miesięcy.
Zasiłek przysługuje po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które ze swojej winy spowodowały rozwiązanie stosunku pracy okres ten będzie dłuższy.
Kolejnym warunkiem jest udokumentowanie przez osobę bezrobotną, że w okresie 18 miesięcy przed rejestracją co najmniej 365 dni podlegała między innymi: zatrudnieniu, świadczeniu usług na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, opłacaniu składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub współpracy - jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia, opłacaniu składki na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego.
Wysokość zasiłku (te kwoty obowiązują od 01.06.2011r.), brutto :
• 761,40 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku,
• 597,90 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.
Należy jednak pamiętać, że wysokość zasiłku zależy także od stażu pracy. Osobie, która spełnił warunki konieczne do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i której łączne okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności (staż pracy), wynoszą:
• do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80 proc. zasiłku podstawowego,
• od 5 do 20 lat stażu pracy przysługuje 100 proc. zasiłku podstawowego,
• co najmniej 20 lat stażu pracy przysługuje 120 proc. zasiłku podstawowego.
Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w okresach miesięcznych. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje zasiłek.
/ak
współpraca Kancelaria Prawna ARKANA