Trwa ładowanie...

Zasiłek dla bezrobotnych z Rossmanna. W Niemczech socjal w gotówce będzie wypłacany tylko w marketach i drogeriach

Tylko do końca przyszłego roku będzie można wypłacać zasiłki dla bezrobotnych w gotówce w agenturach Federalnej Agencji Pracy. Już za kilka miesięcy ruszą wypłaty w supermarketach i drogeriach. Tak Niemcy obniżają koszty systemu.

Share
Zasiłek dla bezrobotnych z Rossmanna. W Niemczech socjal w gotówce będzie wypłacany tylko w marketach i drogeriach
Źródło: flickr.com, Fot: gernhaex (CC BY 2.0)
d3mt583

Jak pisze serwis Deutsche Welle, zasiłki dla bezrobotnych w gotówce wypłacane będą przy kasach w supermarketach i drogeriach REWE, Penny, Real, DM i Rossmann.

Rzeczniczka Federalnej Agencji Pracy powiedziała gazecie "Welt am Sonntag", że nowy system ma być wdrażany od II kwartału 2018 r., a do końca roku będzie działał w całych Niemczech.

d3mt583

Wprawdzie ogromna większość zasiłków jest wypłacana w Niemczech przelewem, ale istnieje grupa beneficjentów, którzy nie posiadają rachunku bankowego.

Dla takich osób przeznaczone są automaty umieszczone w biurach pośrednictwa pracy i w urzędach socjalnych. Za pomocą 309 takich urządzeń wypłacono w zeszłym roku 120 mln euro.

Uznano jednak, że koszty obsługi tych automatów są zbyt wysokie. Każda wypłata kosztuje 8 euro, co przy 400 tysiącach takich operacji daje kwotę 3,2 mln euro rocznie.

Nawet 11 mld zł mogą odzyskać Polacy pracujący w 6 krajach UE

Jak ma działać nowy system? Bezrobotny będzie wyposażony w kartę z kodem kreskowym, z którą uda się do kasy w supermarkecie lub drogerii. Po zeskanowaniu kodu kasjer wypłaci gotówkę.

d3mt583

Pod względem technicznym nie jest to żadna nowość. Już teraz w Niemczech - podobnie jak w Polsce - klienci niektórych banków mogą wypłacać gotówkę w wybranych sklepach. Można w nich także np. opłacać rachunki za prąd.

Wypłata zasiłków będzie odbywała się dyskretnie, aby - jak podkreśla Federalna Agencja Pracy - żadna z postronnych osób nie wiedziała, iż chodzi o bezrobotnego - kartka z kodem ma wyglądać "neutralnie".

d3mt583

Podziel się opinią

Share
d3mt583
d3mt583