Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Co musisz wiedzieć, by wnioskować o dodatkowe środki?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wprowadzona specustawa koronawirusowa stanowi narzędzie, które pozwala uzyskać dodatkowe wolne w razie zamknięcia przedszkola lub żłobka, ale także wnioskować o pieniądze z tytułu zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Co musisz wiedzieć, by wnioskować o dodatkowe środki?Źródło: Shutterstock.com
d4565hc
d4565hc

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Co musisz wiedzieć, by wnioskować o dodatkowe środki?

O zasiłek opiekuńczy na dziecko wnioskować możemy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy to pracodawca zajmuje się kwestią wypłaty zasiłków (w przypadku umowy o pracę, zlecenia), wystarczy złożyć wniosek na formularzu Z-15A w kadrach.

Oglądaj: Awantura o przelew w trakcie L4. ZUS żąda zwrotu zasiłku. Rzecznik MŚP: nadgorliwość

Zasiłek opiekuńczy na dziecko stanowi jedynie 80 proc. podstawowej stawki zasiłku. Wylicza się go na podstawie każdego dnia opieki nad dziecko, ale również okresu wolnego od pracy. W przypadku regularnej wysokości pensji, by uzyskać prognozowany zasiłek wystarczy odjąć 20 proc. uzyskiwanej co miesiąc pensji.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Co musisz wiedzieć, by wnioskować o dodatkowe środki?

Specustawa dot. koronawirusa obowiązuje od 8 marca i ma na celu wprowadzić rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem, ale również zwalczaniem COVID-19. W myśl przepisów zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych.

d4565hc

Przypomnijmy, że obecnie rząd nie zdecydował się jeszcze na odgórne zamknięcie wszystkich placówek edukacyjnych i opiekuńczych. Jednak zagrożenie epidemiologicznego, którego obiektem jest koronawiru, wymusiło zamknięcie fili przedszkola i szkoły podstawowej w Szczecinie."W placówkach przebywały osoby, co do których zachodzi podejrzenie zarażenia się" - tłumaczył przed paroma dniami Urząd Miasta Szczecin.

d4565hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4565hc