Zaskakujące informacje dotyczące urlopu macierzyńskiego
W pierwszym kwartale 2014 roku zwiększyła się liczba pracujących Polaków – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Przyczyniło się do tego w dużym stopniu wydłużenie urlopów macierzyńskich do 12 miesięcy
02.07.2014 | aktual.: 03.07.2014 09:09
. Pomysł rządu się sprawdził?
Z publikowanego co kwartał „Raportu o rynku pracy” wynika, że w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba pracujących zwiększyła się o 0,7 proc. w stosunku do końcówki 2013 roku. Znacząco powiększyła się także dynamika wzrostu zatrudnienia. Wyniosła ona 1,8 proc., podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to zaledwie 0,5 proc. Liczba pracujących zwiększyła się przede wszystkim w sektorze usługowym oraz przemyśle. W niektórych obszarach, chociażby w rolnictwie, odnotowano nieznaczne spadki, lecz były one mniejsze niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.
Co ważne, wzrost zatrudnienia dotyczył nie tylko umów czasowych, ale także tych na czas nieokreślony. Taki stan rzeczy odnotowano po raz pierwszy od czterech edycji badania, czyli od roku.
Dużo wyższą aktywność zawodową odnotowano wśród kobiet. Podczas gdy u mężczyzn pozostała ona bez zmian, to liczba pracujących pań wzrosła aż o 3,1 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy były w dużej mierze zmiany w prawie i wydłużenie urlopów macierzyńskich. – Można przypuszczać, że na skokowy wzrost dynamiki pracujących kobiet największy wpływ mogły mieć nowe regulacje dotyczące wydłużenia urlopów macierzyńskich z 6 do 12 miesięcy – piszą autorzy raportu NBP.
Rząd wydłużył okres, przez który można przebywać na urlopie macierzyńskim, dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych od 1 stycznia 2013 roku. Mogą oni skorzystać z 20 tygodni macierzyńskiego, a potem kolejno: 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni rodzicielskiego. Z uprawień mogą skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie. Warunkiem jest jedynie to, aby wykorzystywać bez przerwy jeden po drugim. Z tego prawa w samym tylko ostatnim kwartale 2013 roku skorzystało w sumie 153 tys. osób. Liczba ta wzrosła o ponad 50 tys. w ciągu 3 miesięcy.
– Można przypuszczać, że przyrost liczby kobiet, które zdecydowały się na wydłużenie urlopu macierzyńskiego w I kw. 2014 r., był jeszcze wyższy. Konsekwencją tego przyrostu mogło być z jednej strony zmniejszenie liczby kobiet przechodzących po urlopie macierzyńskim na wychowawczy, wliczany do bierności zawodowej, jeśli jest dłuższy niż 3 miesiące – czytamy w „Raporcie o rynku pracy”.
Częstsze korzystanie przez rodziców z urlopu macierzyńskiego otwiera także szanse dla innych osób bezrobotnych. Mają oni okazję, przynajmniej na jakiś czas, podjąć pracę w miejsce tych, którzy poświęcają się opiece nad dziećmi.
– Dłuższy urlop macierzyński mógł wymuszać na niektórych pracodawcach konieczność częstszego zatrudniania dodatkowych osób na zastępstwo – dodają autorzy. Jak widać, to młode mamy, przynajmniej w ujęciu statystycznym, poprawiającą sytuację na rynku pracy. Na co dzień zajmują się dziećmi, jednak formalnie pozostają aktywne zawodowo i tym samym wpływają na spadek bezrobocia, które według badań BAEL spadło o 0,3 proc.
KK,JK,WP.PL