Trwa ładowanie...
d3q1v3o
futures
22-02-2011 08:16

Zatrzymanie w rejonie: 2674 – 2677 pkt

Jak pamiętamy impet bardzo silnego, piątkowego odreagowania wzrostowego wyczerpał się dokładnie w rejonie: 2674 – 2677 pkt. Generalnie taka sytuacja nie powinna dziwić, gdyż koncentrowały się tutaj aż trzy wiarygodne zniesienia wewnętrzne Fibonacciego: 23.6%, 30.0% i 38.2% (dodatkowo przebiegała także wewnętrzna linia trendu).

d3q1v3o
d3q1v3o

Jak pamiętamy impet bardzo silnego, piątkowego odreagowania wzrostowego wyczerpał się dokładnie w rejonie: 2674 – 2677 pkt. Generalnie taka sytuacja nie powinna dziwić, gdyż koncentrowały się tutaj aż trzy wiarygodne zniesienia wewnętrzne Fibonacciego: 23.6%, 30.0% i 38.2% (dodatkowo przebiegała także wewnętrzna linia trendu).

Przypominam te wydarzenia, gdyż w porannej fazie poniedziałkowego handlu ponownie doszło do konfrontacji w rejonie: 2674 – 2677 pkt i ponownie byki musiały uznać tutaj wyższość swojego przeciwnika.

Z obszaru cenowego niedźwiedziom udało się zatem wykreować ruch cenowy, który co mogło nieco zaskakiwać znalazł się w szybkim tempie poniżej intradayowej zapory popytowej: 2653 – 2656 pkt. Fala spadkowa wytraciła jednak swój impet w pobliżu zniesienia 61.8% piątkowego ruchu wzrostowego.

Kolejne fazy handlu przebiegły pod znakiem odreagowania wzrostowego jednak stronie popytowej cały czas spory problem sprawiało sforsowanie strefy: 2674 – 2677 pkt. Generalnie trzeba przyznać, że przebieg sesji był raczej mało porywającym widowiskiem i na pewno wyróżniał się (w tym negatywnym znaczeniu) na tle niezwykle interesującej sesji piątkowej.

d3q1v3o

Ostatecznie, po równie bardzo statycznej końcówce, zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2660 pkt (spadek o 0.3% w stosunku do piątkowej ceny odniesienia).

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Analizując zaprezentowany wykres możemy bez trudu dostrzec, że strona popytowa nie wykazywała się już wczoraj tak dużą ochotą do inicjowania ofensywnych działań rynkowych. Przede wszystkim (pomimo wielokrotnych prób) bykom nie udało się sforsować zapory podażowej: 2674 – 2677 pkt. W opracowaniach online sugerowałem, że dopiero pokonanie tutaj niedźwiedzi potwierdziłoby, że piątkowy zryw popytu nie był jedynie incydentalnym wydarzeniem. Na razie jednak takiego potwierdzenia nie uzyskaliśmy, co sprawia, iż nadal obowiązuje sygnał sprzedaży (pomimo prowzrostowego układu XABCD). Po raz kolejny naruszona została natomiast strefa: 2655 – 2659 pkt. Kluczowa zapora popytowa to jednak znany nam już zakres: 2622 – 2627 pkt. Jak pamiętamy koncentrują się tutaj projekcje symetrycznej formacji ABCD (spełniającej zależność: AB = CD). Z moich doświadczeń wynika, że płynne walory bardzo często powtórnie testują skonstruowane w ten sposób obszary cenowe. Dopiero wynik tej kolejnej konfrontacji tworzy podwaliny dla
następnego, silnego ruchu cenowego.

Pozytywnie należałoby jednak zinterpretować sytuację związaną z kolejnym, jedynie krótkotrwałym naruszeniem 2655 – 2659 pkt. Wydaje się, że gdyby kupującym ponownie udało się wybronić to wsparcie (i nie doszłoby w ogóle do konfrontacji w rejonie: 2622 – 2627 pkt), wzrosłoby według mnie wówczas prawdopodobieństwo wykrystalizowania się kolejnego ruchu w kierunku północnym. Jak już zaznaczałem wcześniej, sygnałem wskazującym na możliwość realizacji w/w scenariusza byłoby pokonanie podaży w rejonie: 2674 – 2677 pkt. Gdy przygotowuję niniejsze opracowanie sytuacja na rynkach światowych nie prezentuje się jednak najlepiej (spadki w Azji, tracące na wartości kontrakty na amerykańskie indeksy). Tak więc w porannej fazie handlu dojdzie prawdopodobnie do kolejnego naruszenia 2655 – 2659 pkt. Liczyć będzie się zatem to, jak popyt zareaguje na wspomniane wyłamanie? Czy podejmie szybko działania obronne (tak jak to miało miejsce wczoraj)? Czy też w wyniku biernej postawy byków dojdzie szybko do konfrontacji w rejonie:
2622 – 2627 pkt.

d3q1v3o

Gdyby urzeczywistnił się ten ostatni wariant, na pewno z uwagą należałoby wówczas obserwować zachowanie rynku w okolicy strefy: 2622 – 2627 pkt. Nadal bowiem kupujący powinni tutaj wykazywać się sporą aktywnością. W przypadku braku działań obronnych i poddania w/w przedziału wsparcia wzrosłoby według mnie prawdopodobieństwo kontynuacji fali przeceny.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3q1v3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q1v3o