Zawód fryzjera coraz bardziej popularny

W ramach akcji edukacyjnej „Szybko do pracy” serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl przeprowadził badanie, z którego wynika, że 20 proc. osób z wykształceniem średnim uważa tę profesję za prestiżową

Zawód fryzjera coraz bardziej popularny

10.05.2011 | aktual.: 10.05.2011 11:47

Jeśli kandydat chce zatrudnić się w zawodzie fryzjera, powinien być przede wszystkim kreatywny i kontaktowy. Ważnym aspektem dla pracodawców jest doświadczenie. Osoby z mniejszym stażem otrzymują zazwyczaj niższe wynagrodzenie. W pracy w tym zawodzie liczy się także chęć podnoszenia swoich kwalifikacji i gotowość do uczestnictwa w szkoleniach i konkursach. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak w 2010 roku, mediana wynagrodzenia w zawodzie fryzjera wynosi 1 500 zł brutto.

Fach w ręku

Według Katarzyny Wójcikowskiej z poradni psychodynamicznej Assum zawód ten wymaga talentu, predyspozycji, zamiłowania i otwartości na nowe trendy. Ważną cechą jest więc umiejętność nawiązywania kontaktu i postępowania z ludźmi – fryzjer spełnia życzenia klienta, doradza, wysłuchuje uwag.

- Najistotniejszą rzeczą są nabyte umiejętności, ukończenie szkół lub kursów kształcących w danym fachu. Ważne są cechy takie jak: wyobraźnia, zmysł estetyczny, koordynacja wzrokowo-ruchowa niezbędna przy posługiwaniu się narzędziami, zręczne ręce, wrażliwość w dotyku – dodaje psycholog. Pożądane cechy to spostrzegawczość i rozróżnianie barw oraz ostrość wzroku.

W tym zawodzie istotny jest wygląd – fachowiec jest wizytówką we własnej osobie. Zawód ten nie jest obciążający psychicznie, lecz fizycznie. Należy pamiętać, że jest to praca od 8 do 10 godzin w ciągu doby, w pozycji stojącej, oraz przy sztucznym oświetleniu.

Liczy się pasja

Dominika Jabłońska, pracująca w zawodzie fryzjera, zwraca uwagę na inne aspekty tej profesji. Do zawodu trafia się po odbyciu kursów lub zakończeniu szkoły. W ramach obowiązkowych zajęć należy odbyć praktyki. Dużo salonów zatrudnia potem swoich praktykantów. Jeśli pracodawca nie miał wcześniej kontaktu z kandydatem, prosi go o wykonanie trzech lub czterech fryzur i wtedy decyduje się na przyjęcie fryzjera.

Po podjęciu pracy trzeba mieć kontakt z nowymi trendami. Ważne jest więc czytanie profesjonalnej prasy, która pisze o sprzęcie, nowych fryzurach i kolekcjach. Warto zainwestować też w wyjazdy na kursy, dzięki którym będzie można rozwijać swoje umiejętności. Bardzo często organizowane są konkursy fryzjerskie – to dobry sposób na sprawdzanie swoich umiejętności i promowanie swojego nazwiska.

Najbardziej wartościowym doświadczeniem jest jest ciągły kontakt z ciekawymi ludźmi. Wśród klientów są osoby milczące i wycofane, a inni z kolei są gotowi opowiedzieć fryzjerowi o swoich problemach. Bardzo często mężczyźni lubią pytać, w jaki sposób powinni dbać o włosy i co zmienić w swoim wyglądzie. - Niezastąpiony jest widok zadowolenia na twarzy klienta. To daje fryzjerom największą satysfakcję – podsumowuje Dominika Jabłońska.

fryzjerkarierafryzjerka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)