Zawód modelka. Inteligencja jednak musi być?
Modeling. „Praca łatwa, lekka i przyjemna”. Tak przynajmniej uważa większość. Modelka kojarzona jest z samymi przyjemnościami. Nikt nie zdaje sobie sprawy jak trudny jest to zawód i jak wiele trzeba dać z siebie żeby zrobić karierę. Oprócz wyglądu konieczna jest inteligencja, samozaparcie i ciężka praca.
Zachwycając się pięknymi kobietami i mężczyznami spacerującymi uwodzicielskim krokiem po wybiegu, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak trudny i wymagający jest to zawód. Zakładamy, że ich praca to czysta przyjemność. Chociażby dlatego, że są rozpoznawalni w swoim środowisku, że poznają świat i współpracują ze sławnymi ludźmi. Czy jednak blaski mogą przesłonić wszystkie cienie? Czy wystarczy, że model lub modelka ładnie wyglądają? A może przy wykonywaniu tego zawodu potrzebne jest coś więcej? Na przykład inteligencja...
- Środowisko modelingu jest na tyle rozległe, że inteligencja rozkłada się praktycznie tak, jak w całym społeczeństwie - mówi Cyryl Rozwadowski, model współpracujący z agencją KS Management. - Jeśli jednak ktoś dobrze wygląda, łatwiej zwraca się uwagę na to, że jest mało inteligentny.
Praca w tej branży jest bardzo specyficzna. Często nie zdajemy sobie sprawy, czego musi doświadczyć model biorący udział w sesji fotograficznej. Oglądamy piękne zdjęcia, nie widząc ogromu włożonej w nie pracy. I to nie tylko fotografa.
- Magia zdjęcia polega na tym, że widać tylko to co jest na zdjęciu. Resztę dopowiadamy sobie sami. Na zdjęciu nie widać, że jakieś ubrania są wyjątkowo niewygodne. Dla przykładu - miałem kiedyś okazję stać kilka godzin w Martensach za małych o cztery rozmiary - śmieje się Cyryl Rozwadowski. - W dodatku kampanie reklamowe przygotowuje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - ubrania na zimę trzeba reklamować najpóźniej na jesieni, więc przygotowuje się zdjęcia w lecie. Analogicznie jest z letnimi kolekcjami. Gdy trzeba robić zdjęcia w plenerze, jest to naprawdę wyczerpujące.
W pracy modela czy modelki wymagana jest także spora odporność psychiczna. - Nie każdy jest w stanie znieść brutalne uwagi pod swoim adresem. A takie uwagi niektórzy agenci uważają za zdrową normę - opowiada Cyryl. Jakie umiejętności musi mieć osoba, która chce zostać modelem lub modelką? Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie musi być bardzo wysoka. Modele są potrzebni np. do zdjęć fragmentów ciała, więc jeżeli uważamy, że mamy piękne oczy, warto się zgłosić. Może zobaczymy swoje oko na billboardzie reklamującym chociażby soczewki. A co poza tym? - Niezbędny w tej pracy jest angielski. Nigdy nie wiadomo z kim będzie się pracowało, a jeśli już jest się za granicą, jest potrzebny dla samego komfortu - mówi model. - Ważne są też umiejętności socjalne. Trzeba umieć komunikować się z ludźmi, żeby oni potem mieli ochotę znów z nami pracować. No i trzeba uważnie czytać wszystkie umowy oraz być obowiązkowym i sumiennym, bo zła sława w tym środowisku rozprzestrzenia się z prędkością światła.
A ile może zarobić początkujący model? Niestety, na kokosy nie ma co liczyć. - Zwykle pierwsze prace robi się za darmo. Trzeba szukać swojej szansy, zgłaszać się do rozmaitych agencji. Historie, w których ktoś zostaje złapany na ulicy, a następnie od razu dostaje kontrakt na reklamy znanej marki to niebywała rzadkość - opowiada Cyryl. Większość agencji oszczędza na czym tylko może i zdarza się im często nie wypłacać nawet umówionych wcześniej kwot. Trzeba mieć niezwykle mocną pozycję na rynku i cały sztab ludzi wokół siebie, żeby monitorować wszystkie transakcje. - Trzeba także bardzo dużo pracować, żeby rzeczywiście móc się z tego utrzymać. Mnóstwo czasu pochłania też chodzenie na castingi, a nie tylko same zdjęcia - wyjaśnia Cyryl Rozwadowski. Warto jednak skorzystać z tego, że Polacy są postrzegani jako jeden z najpiękniejszych narodów świata i spróbować swoich sił w modelingu. Pamiętajmy jednak, że dziś sam atrakcyjny wygląd już nie wystarcza.
AD