Trwa ładowanie...
d1k2ind

Zbiory zbóż wyniosą 23 mln ton w '08 - KFPZ

9.7. Warszawa (PAP) - Zbiory zbóż wyniosą w tym roku 23 mln ton, zamiast szacowanych wcześniej 25 mln ton w związku z suszą, a ceny zbóż pozostaną na wysokim poziomie - napisali...
Share
d1k2ind

9.7. Warszawa (PAP) - Zbiory zbóż wyniosą w tym roku 23 mln ton, zamiast szacowanych wcześniej 25 mln ton w związku z suszą, a ceny zbóż pozostaną na wysokim poziomie - napisali w swoim najnowszym raporcie analitycy Krajowej Federacji Producentów Zbóż (KFPZ)

"W przeważającej części Polski zachodniej i północnej wystąpiła i trwa głęboka susza. W związku z powyższym prognozujemy dużo mniejsze zbiory zbóż, bez kukurydzy, na poziomie 23,1 mln ton. Nie jest to prognoza ostateczna, gdyż susza nadal trwa" - napisano w raporcie.

"Wyjątkowo niskie są także zapasy zbóż w Polsce. Na przednówku 2008 r. oceniamy je na poziomie 560 tys. ton. Sądzimy, że pomimo dobrych prognoz zbiorów na świecie cena zbóż powinna utrzymać się na dość wysokim poziomie. Oczywiście znacznie niższym niż w rekordowych miesiącach. Na przełomie roku i w żniwa pszenica powinna kosztować 700-750 zł/tonę" - napisano w raporcie.

d1k2ind

"Ceny zbóż po okresie spadkowym wykazują stabilizację, a nawet lekką tendencję wzrostową i taka sytuacja powinna utrzymać się najbliższym czasie. Nie da się przewidzieć zachowania funduszy inwestycyjnych, które były odpowiedzialne za dynamiczne zmiany w poprzednim sezonie. Przy dobrych zbiorach na świecie ich wpływ powinien być mniejszy. Natomiast, gdyby anomalie pogodowe zmniejszyły zbiory, można się będzie spodziewać ich dużo większej aktywności" - napisano. (PAP)

bg/ map/ ana/

d1k2ind

Podziel się opinią

Share
d1k2ind
d1k2ind