Trwa ładowanie...
d2sykyg

Zbiory ziemniaków dużo niższe niż w 2018 roku. Odczują to portfele Polaków

Tegoroczne zbiory ziemniaków spadły o 11 proc. w porównaniu z 2018 rokiem – poinformował Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. To oznacza, że Polacy nadal będą dużo płacić za ziemniaki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy rolnicy zebrali dużo mniej ziemniaków niż rok wcześniej.
Polscy rolnicy zebrali dużo mniej ziemniaków niż rok wcześniej. (123RF)
d2sykyg

W swoim raporcie rynkowym Instytut wskazał, że ceny ziemniaków utrzymują się na rekordowo wysokim (jak na ten okres) poziomie. Jednak rynek zwiększa presję, która ma doprowadzić do spadku cen – podaje PAP.

Chociaż polscy rolnicy nie zanotowali wysokich zbiorów – głównie z powodu tegorocznej suszy – to jednak rozwiązaniem mógłby być eksport ziemniaków z Europy Zachodniej. Region ten miał dużo lepsze zbiory niż w rekordowo niekorzystnym 2018 roku.

Dobre zbiory na Zachodzie w 2019 roku, dzięki zwiększonemu importowi nad Wisłę, przyczynią się do spadku cen na polskim rynku. Wciąż jednak utrzymają się na poziomie dwukrotnie wyższym niż jeszcze rok temu.

d2sykyg

Zobacz także AgroUnia jednego dnia przerywa konferencję UOKiK, innego błyszczy z ministrem. Niechciał komentuje

Polacy rozsmakowani w polskich ziemniakach muszą również uważać, ponieważ niektóre sieci handlowe oferują te zagraniczne jako polskie.

Przeczytaj: Biedronka rezygnuje z ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Przez brexit

d2sykyg

Tegoroczne zbiory ziemniaków Instytut oszacował na 6,7 mln ton – o 11 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2018. Z jego raportu wynika, że produkt w pierwszym tygodniu października kosztował 1,59 zł/kg (w obrocie hurtowym). W analogicznym okresie rok wcześniej – 0,78 zł/kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2sykyg

d2sykyg
d2sykyg