Trwa ładowanie...
ziemniaki

Biedronka rezygnuje z ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Przez brexit

Na półkach Biedronki nie będzie ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Sieć miała poinformować dostawcę tych warzyw, że po 15 października nie będzie odbierać od niego towaru.

Share
Biedronka rezygnuje z ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Przez brexit
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
dr68138

- To pierwszy cios, jaki otrzymaliśmy z powodu brexitu - tak duży dostawca ziemniaków z Wielkiej Brytanii skomentował decyzję sieci w Polsce w rozmowie z Fresh Produce Journal.

Jak relacjonował portalowi eksporter, w mailu Biedronka poinformowała go, że od 15 października nie będzie odbierała od niego ziemniaków. W efekcie jego firma, która pozyskuje ziemniaki od ok. 100 plantatorów, musiała anulować zamówienia.

dr68138

Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, będzie musiała ponownie złożyć wniosek o zawarcie umowy o równoważności fitosanitarnej, aby umożliwić kontynuowanie handlu świeżymi produktami. UE wyraża się jednak jasno: żadne nowe umowy handlowe nie będą negocjowane do momentu oficjalnego opuszczenia Wielkiej Brytanii przez Europę.

Obejrzyj także: Biedronce grozi 1,5 mld zł kary. Lider rolników komentuje

Brexit bez umowy jest coraz bardziej prawdopodobny. Unia straciła bowiem cierpliwość, kiedy rząd brytyjski zażądał intensywnych negocjacji w sprawie propozycji Borisa Johnsona. Premier Zjednoczonego Królestwa przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z Unią odnośnie warunków brexitu. Zgodnie z nimi, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego, Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Wielkiej Brytanii z unii celnej UE, jednak pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Głos zabrał też Donald Tusk. "Stawką nie jest wygrana w jakiejś głupiej grze. Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - pisał we wtorek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. - Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz wycofać (wniosku o opuszczenie Unii), quo vadis? - pytał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dr68138

Podziel się opinią

Share
dr68138
dr68138