Zbliża się koniec papierowej korespondencji pomiędzy państwem i obywatelem. Czas na elektronikę
W 2019 roku mają wejść w życie dwa przełomowe rozwiązania, nad którymi pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Chodzi o projekty e-skrzynka i e-doręczenie, które w ogromnej większości przypadków pozwolą wyeliminować uciążliwą i nieefektywną papierową korespondencję urzędową. Wszystko ma odbywać się drogą elektroniczną.
"Pomyśl, jakby to było, gdybyś zamiast wizyty w urzędzie lub osobistego odbierania listu poleconego mógł załatwić tę samą sprawę jednym kliknięciem myszy, bez względu na miejsce twojego aktualnego pobytu?" - pyta obywateli resort Anny Streżyńskiej.
"Albo gdybyś zamiast posiadania wielu kont na różnych dedykowanych portalach administracji miał jedno miejsce do komunikacji ze wszystkimi podmiotami publicznymi?" - ciągnie ministerstwo. "Nasz projekt ci to umożliwi" - deklaruje.
Wideo: Streżyńska: e-administracja to zwolnienia wśród urzędników
Projektem, który ma sprawić, że te marzenia staną się rzeczywistością, jest opracowanie e-Skrzynki i e-Doręczenia w ramach programu "Od papierowej do cyfrowej Polski".
Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że usługi publiczne w formie cyfrowej powinny stanowić domyślną formę komunikacji obywateli i przedsiębiorców z administracją.
Z e-Doręczeń będzie mógł skorzystać zarówno obywatel, jak i przedsiębiorca, którzy z dniem złożenia Deklaracji Cyfrowości będą mogli wymagać od podmiotów sektora publicznego komunikacji w postaci elektronicznej.
Oczywiście komunikacja w formie elektronicznej ma odbywać się obu kierunkach. "Nie tylko podmiot publiczny będzie mógł napisać do Ciebie, ale również ty będziesz mógł zainicjować sprawę w urzędzie" - pisze resort.
Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, niemal cztery piąte z przeszło sto milionów listów poleconych, które każdego roku od różnych instytucji państwa otrzymują Polacy, można by zastąpić korespondencją elektroniczną.
Elektronizacja korespondencji oznaczać będzie nie tylko spore oszczędności - ponad 100 mln zł rocznie - ale przede wszystkim większą skuteczność i wygodę.
Pod koniec listopada projekt resortu Anny Streżyńskiej otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Planowane wejście w życie nowych rozwiązań to początek 2019 roku.