Zboża oraz mięso taniało, mleko droższe - ministerstwo rolnictwa

...

6.4.Warszawa (PAP) - W dniach 23-29.03.br. potaniały zboża oraz mięso, podrożało zaś mleko - wynika z cotygodniowej analizy ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

Na krajowym rynku zbóż przeważają spadkowe tendencje cen.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 23-29.03.br. średnia cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 541 zł/t, tj. oáok. 1 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i w końcu lutego br.

Ceny kukurydzy i żyta konsumpcyjnego w ciągu tygodnia obniżyły się o 2-3 proc. Przeciętna cena kukurydzy w analizowanym tygodniu wynosiła 516ázł/t, a żyta 363ázł/t. Ziarno kukurydzy było tylko nieznacznie (0,3 proc.) tańsze niż przed miesiącem, zaś żyta oáprawie 7 proc.

Jęczmień paszowy w dniach 23-29.03.br. podrożał o 2,5 proc. i podmioty rynkowe średnio w kraju płaciły za to ziarno 440 zł/t. Było to jednak o ok. 1 proc. mniej niż przed miesiącem.

W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. ceny kukurydzy i pszenicy były o ok. 40 proc. niższe, a jęczmienia paszowego i żyta konsumpcyjnego o ok. 50 proc. niższe.

MIĘSO

Pod koniec marca br. nieznacznie obniżyły się ceny skupu żywca wieprzowego i wołowego, przy wzroście cen skupu żywca drobiowego.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wádniach 23-29.03.br. za trzodę chlewną dostawcy średnio w kraju otrzymywali 4,84 zł/kg wobec 4,86 zł/kg w poprzednim tygodniu. Było to o 5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 35,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Bydło w analizowanym okresie skupowano średnio po 4,95 zł/kg wobec 4,96 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie było ono o 3 proc. droższe niż przed miesiącem i o 18 proc. droższe niż rok wcześniej.

Za kurczęta brojlery dostawcy otrzymywali przeciętnie 3,52 zł/kg, o 1,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o ponad 5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Za indyki płacono 4,79 zł/kg, tj. o 1,4 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W porównaniu do cen sprzed miesiąca i roku ceny skupu indyków wzrosły odpowiednio o 7 proc. i o 15 proc.

MLEKO

W końcu marca 2009ár. w zakładach objętych Zintegrowanym Systemem Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW odnotowano wzrost cen podstawowych produktów mleczarskich.

W analizowanym okresie odtłuszczone mleko w proszku przeciętnie zbywano po 6,83 zł/kg, tj. o ok. 3 proc. drożej niż przed tygodniem i przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku OMP było tańsze o 14 proc. (PAP)

zaj/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjarolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)