ZBP przygotował pakiet 6 rozwiązań dla banków w zw. z kredytami w CHF
Warszawa, 23.01.2015 (ISBnews) - Związek Banków Polskich (ZBP) proponuje bankom rozwiązania, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu wzrostu kursu franka szwajcarskiego na klientów posiadających kredyty hipoteczne w tej walucie. ZBP proponuje m.in. uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR CHF, przez 6 miesięcy niższy spread walutowy, rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe, poinformował prezes Krzysztof Pietraszkiewicz.
23.01.2015 16:45
?Przyjęliśmy stanowisko, w którym proponujemy pakiet działań i rozwiązań, które pozwolą ograniczyć skutki skokowego wzrostu kursu CHF. Propozycja powinna prowadzić do zniwelowania skutków wzrostu kursu franka z tytułu kredytów hipotecznych. Zaproponowaliśmy, aby banki uwzględniły ujemne stawki LIBOR CHF przy wyliczaniu oprocentowania kredytów mieszkaniowych oraz istotne zmniejszenie w najbliższych 6 miesiącach spreadu walutowego, co powinno skutkować obniżeniem płaconych przez klientów rat kredytowych" - powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji prasowej.
"Mówimy o takiej skali zmniejszenia spreadu, która pozwala zrealizować cel, by rata kredytu nie była wyższa niż ta przed decyzją SNB" - dodał.
Związek zaproponował także, aby możliwe było - na wniosek klienta - wydłużenie okresu spłaty lub czasowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej. Wnioski te mogą być wyłącznie składane przez osoby, które zamieszkują kredytowaną nieruchomość.
?Jako czwarty element proponujemy rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe. Piąty punkt to umożliwienie kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu w frankach na złotówkę po kursie równym średniemu kursowi Narodowego Banku Polskiego" - kontynuował Pietraszkiewicz.
ZBP proponuje także, jako szósty element tego pakietu, uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowaną nieruchomość.
Jak podkreślił mecenas i wiceprezes ZBP Jerzy Bańka dolną granicą oprocentowania kredytu - przy ujemnej stawce LIBOR CHF - jest zero.
?Kredyt nie może być nieodpłatny, bo to przeczyłoby istocie umowy kredytowej . Ta sprawa jest już doktrynalnie wyjaśniona i nie powinna budzić wątpliwości - to wynika z istoty umowy kredytowej oraz zapisów ustawy Prawo bankowe" - podkreślił Bańka.
Zarząd Związku wystąpi także z pilnym wnioskiem do Ministerstwa Finansów w sprawie zwolnienia z obciążeń podatkowych osób, które posiadają kredyt w CHF w związku z podejmowanymi działaniami restrukturyzacji, zapowiedział Pietraszkiewicz.
ZBP poinformował, że w związku z decyzją banku centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu CHF nastąpił ok. 30 mld zł wzrost zobowiązań klientów z tytułu spłacających kredyty we franku szwajcarskim oraz wzrost zobowiązań banków z tytułu finansowania tych kredytów.
?To nie jest tylko wzrost zobowiązań klientów, ale także potrzebne jest zmobilizowanie przez banki podobnej kwoty z tytułu finansowania tych kredytów" - podkreślił prezes.
Prezes poinformował, że propozycje ZBP powstawały w oparciu o wcześniej już sygnalizowane przez poszczególne banki propozycje różnych rozwiązań.
(ISBnews)