Trwa ładowanie...
kredyt
22-01-2013 13:05

ZBP: w 2012 r. mniej prób wyłudzeń kredytów i na mniejszą kwotę

W ubiegłym roku 5663 razy próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 298 mln zł - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich. W 2011 r. takich prób było 6841, a łączna kwota kredytów opiewała na 510 mln zł.

Share
ZBP: w 2012 r. mniej prób wyłudzeń kredytów i na mniejszą kwotęŹródło: sxc.hu, fot: lusi
deeahpl

Złodzieje próbują wyłudzać kredyty wykorzystując zgubione dokumenty, np. dowód osobisty. Koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek uważa, że mniejsza liczba wyłudzeń kredytów w 2012 r., to wynik m.in. tego, coraz więcej osób, które utraciły dokumenty zgłaszają taką informację w banku.

W 2012 roku Polacy zastrzegli 114 tys. utraconych dokumentów, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. To oznacza, że codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów - wynika z Raportu InfoDOK przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.

W czwartym kwartale 2012 r. łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła 54,4 mln zł, to o 52 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2011 r., kiedy kwota ta sięgnęła 113,6 mln zł. W raporcie podano, że rekordową wartość kredytów próbowano wyłudzić w czwartym kwartale 2010 r., chodziło o 163,5 mln zł.

deeahpl

System Dokumenty Zastrzeżone chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty, ogranicza możliwość wykorzystania papierów do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Każdy utracony dokument, np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy - jak wskazuje ZBP - powinniśmy natychmiast zastrzec w banku. Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie.

deeahpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deeahpl
deeahpl