ZBP wraca z pomysłem rachunków dla emerytów

Czy pracownicy, emeryci, renciści i pobierający zasiłki powinni otrzymywać pieniądze na konto w banku? Posłowie znów rozważą dziś propozycje banków.

ZBP wraca z pomysłem rachunków dla emerytów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

O tym, że banki chciałyby ustawowo wprowadzić pierwszeństwo dokonywania wpłat z ZUS i pensji na konta bankowe lub SKOK, "Parkiet" pisał już w maju. Gdy wokół sprawy powstał duży szum medialny, Związek Banków Polskich wystąpił o przełożenie prac w komisji "Przyjazne Państwo". Dziś posłowie mają ponownie zająć się tą sprawą. _ To dokładnie te same propozycje, jakie zostały w maju zdjęte z porządku obrad. Nie było do nich poprawek _- zapewniono nas w sekretariacie komisji.

Pracownik z kontem

Z propozycji ZBP dotyczących obrotu bezgotówkowego dziś posłowie mają rozpatrzyć zmiany w kodeksie pracy, ustawach emerytalnych dotyczących świadczeń z ZUS i z KRUS, oraz o świadczeniach rodzinnych. Wszystkie dotyczą wprowadzenia pierwszeństwa przekazów bankowych nad pocztowymi oraz wypłatami z kasy. Najdalej propozycje idą w przypadku świadczeń z KRUS oraz rodzinnych. W razie wyboru usługi pocztowej świadczeniobiorca musiałby pokryć jej koszt z własnej kieszeni.

W pakiecie ZBP była też propozycja, by wprowadzić zasadę zwrotu nadpłat podatku na rachunek bankowy, chyba że podatnik nie ma konta. W czerwcu na wniosek resortu finansów komisja tę propozycję odrzuciła. Powód? Informacje o kontach podatników posiadających firmy banki przekazują raz w miesiącu, a o innych - w ogóle.

Sprawę rozwiąże rząd

O tym, że upowszechnienie rozliczeń bezgotówkowych jest potrzebne, nikt nie ma wątpliwości. Analizy, chociażby zlecane przez resort gospodarki, wskazują, że nawet biorąc pod uwagę wszystkie opłaty bankowe, to i tak jest tańsze rozwiązanie. Dyskusja trwa jednak wokół tego, kto powinien występować z propozycją i na ile powinny być to rozwiązania obligatoryjne. Nawet jeśli posłowie odrzucą projekty ZBP, to w lipcu mogą one wrócić w formie dokumentu rządowego.

_ Spodziewam się, że niektóre propozycje zostaną przez posłów skierowane do dalszych prac, a niektóre chwilowo wstrzymane ze względu na program rozwoju obrotu bezgotówkowego, jaki przedstawić ma resort finansów _ - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, szef ZBP. Przypomina, że dokument o bezgotówkowym obrocie ZBP przygotowywał wcześniej wspólnie z NBP i MF. _ Mamy sygnały, że w lipcu propozycje te mogą trafić już do konsultacji międzyresortowych jako przedłożenie resortu finansów _- podkreśla Pietraszkiewicz. Dodaje, że dokument i szczegółowe propozycje mogły w czasie prac w ministerstwie ulec modyfikacjom.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)