Trwa ładowanie...
d3bndus
22-03-2016 13:16

ZE PAK liczy na pozytywne rozstrzygnięcie ws. odkrywki w Ościsłowie do maja

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) liczy, że w maju rozstrzygnie się kwestia pozwoleń dla nowej odkrywki w Ościsłowie, którą spółka uważa za niezbędną dla funkcjonowania Elektrowni Pątnów I, poinformował wiceprezes Tomasz Zadroga.

d3bndus
d3bndus

"Dla nas absolutnie priorytetową sprawą jest odkrywka w Ościsłowie. Zakładamy, że do maja temat się rozstrzygnie" - powiedział Zadroga dziennikarzom.

"W kolejnej dekadzie będziemy potrzebowali węgla z Ościsłowa. Będziemy wtedy funkcjonowali z dwiema odkrywkami - Ościsłowo i Tomisławice" - dodał.

Wcześniej w czasie konferencji prasowej prezes Aleksander Grad wskazał, że kluczowe dla budowy nowej odkrywki postępowanie w sprawie odrolnienia gruntów jest w toku.

"Ono się zakończy pozytywnie - takie mamy założenie, bo widzimy dobrą wolę ze strony administracji" - powiedział Grad.

d3bndus

Spółka bierze także pod uwagę nowe odkrywki rejonie Poniec-Krobia-Oczkowice. Jednak w przeciwieństwie do Ościsłowa, tu kopalnie powstałyby na terenie, na którym nie było jeszcze wydobycia i nie ma przyzwolenia społecznego na ich powstanie.

"W tym kontekście ważna będzie polityka energetyczna państwa, która pokaże przyszłość węgla w Polsce" - powiedział Zadroga.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Grupa, pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej, jest piątym wytwórcą w Polsce z udziałem wynoszącym około 7% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

(ISBnews)

d3bndus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bndus