Trwa ładowanie...
d4kvbp9

ZE PAK obniży capex do ok. 110 mln zł w 2016, planuje oszczędności

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zredukuje nakłady inwestycyjne do ok. 110 mln zł w 2016 r. wobec 418 mln zł w 2015 r. i 696 mln zł w 2014 r., podała spółka. W połowie roku spółka powinna przedstawić program poprawy efektywności.

Share
d4kvbp9

"W związku ze wstrzymaniem modernizacji bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów, zarząd zakłada istotnie mniejsze wydatki na inwestycje w 2016 r. (około 110 mln zł)" - czytamy w komunikacie.

Ograniczenie inwestycji jest związane z bardzo trudną sytuację na rynku wytwarzania energii, która odbija się na rentowności działalności grupy ZE PAK.

"Jednocześnie intensywnie pracujemy nad programem poprawy efektywności na lata 2016-2018. Liczymy, że przyniesie on wymierne oszczędności. Spodziewam się, że szczegóły koniecznych działań i spodziewanych efektów będziemy mogli zaprezentować najpóźniej w czerwcu" - powiedział prezes spółki Aleksander Grad, cytowany w komunikacie.
Spółka podała w raporcie rocznym, że realizacja jej strategii będzie wymagała nakładów rzędu 1,1 mld zł na zawieszoną obecnie modernizację bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów, 720 mln zł na budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Konin i 284 mln zł na nowe kopalnie odkrywkowe.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Grupa, pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej, jest piątym wytwórcą w Polsce z udziałem wynoszącym około 7% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

(ISBnews)

d4kvbp9

Podziel się opinią

Share
d4kvbp9
d4kvbp9