Trwa ładowanie...
d28lkhh

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

d28lkhh
d28lkhh

26.10. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia we wrześniu. ANDRZEJ WOJTYNA - 21.10 - BLOOMBERG

"Jest mało prawdopodobne, aby obecna RPP zmieniła koszty kredytu, chyba że zaistnieją poważne zmiany na światowych rynkach w ostatnim kwartale 2009 r., które wpłynęłyby na naszą sytuację gospodarczą, takie jak zmienność kursu waluty lub inne wstrząsy, które mogą radykalnie zmienić obraz sytuacji".

Zdaniem członka RPP, obecna Rada powinna zakończyć swoją kadencję z neutralnym nastawieniem, co oznacza, że stopy mogą zarówno wzrosnąć, jak i być obniżone, ponieważ obecne ryzyka są zrównoważone.

"Zmiana brzmienia ostatniego komunikatu po posiedzeniu RPP może być interpretowana jako pierwszy krok w tym kierunku" - powiedział.

d28lkhh

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 20.10 - RADIO TOK FM

"Podejrzewam, że inflacja będziemy się wahała pomiędzy 3,4-3,5 proc. w listopadzie i grudniu. Być może w szerszym zakresie do 3,3 proc., jednak dużego spadku nie można oczekiwać".

"W III kwartale wzrost PKB może wynieść 0,8-1 proc. Nie podejrzewam, żeby było więcej, a 0,8 proc. wydaje się bardzo prawdopodobne. Oceny kwartału III są lepsze od II. IV kwartał powinien się okazać jeszcze lepszy, a na pewno nie gorszy".

d28lkhh

====================================================

STANISAW OWSIAK - 20.10 - DZIENNIK GAZETA PRAWNA

"(...) weszliśmy do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. I sądzę, że jest to już początek trwalszego trendu spadkowego inflacji, na co wskazuje wiele przesłanek ze sfery realnej gospodarki. Cel inflacyjny banku centralnego, czyli 2,5 proc., powinien być osiągnięty w połowie przyszłego roku".

d28lkhh

"Obecnie uważamy, że bardziej prawdopodobne jest, że inflacja spadnie do 2,5 proc. w perspektywie 6-7 kwartałów niż to, że powróci do tego celu później. Ostatnie dane potwierdzają tę prognozę. Spadek inflacji z 3,7 proc. w sierpniu do 3,4 proc. we wrześniu jest duży. Inną ocenę perspektyw inflacji trzeba zostawić kolejnej Radzie".

"W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej - czyli w ciągu 6-7 kwartałów - nie będzie fundamentalnych powodów, by podwyższać stopy. Wzrost gospodarczy cały czas będzie niższy od potencjalnego. Nie ma powodów, żeby przeszkadzać gospodarce".

"Tym bardziej, że inflacja - co wynika z przewidywań NBP, ale nie tylko - powinna spadać. Antyinflacyjnie może działać choćby kurs złotego. Nie widzę więc uzasadnienia dla podwyżek stóp procentowych w dającej się przewidzieć perspektywie".

d28lkhh

====================================================

MARIAN NOGA - 19.10 - PULS BIZNESU

"Dane sugerują, że polityka pieniężna powinna być neutralna. Z jednej strony, inflacja jest powyżej celu, co sugeruje konieczność podnoszenia stóp. Z drugiej, luka popytowa cały czas jest ujemna, co wspiera raczej obniżanie oprocentowania. Te dwa czynniki nawzajem się znoszą, więc nie powinniśmy zmieniać stóp procentowych".

d28lkhh

===================================================

JAN CZEKAJ - 16.10 - BLOOMBERG

"RPP nie zmieni poziomu stóp do końca kadencji. Nowa rada prawdopodobnie będzie mogła przyjąć postawę +wait and see+ co najmniej do połowy 2010 r."

W drugiej połowie przyszłego roku Czekaj spodziewa się raczej ruchów dostosowawczych niż radykalnych zmian stóp procentowych.

"Będą to raczej cięcia niż podwyżki, zwłaszcza jeśli inflacja szybko wróci do celu a wzrost gospodarczy jest kruchy".

d28lkhh

"Dziś nie ma potrzeby żadnych ruchów (ze strony RPP - PAP), gdyż poziom inflacji zbliży się do celu w połowie przyszłego roku".

"Wciąż jesteśmy w cyklu łagodzenia i tak powinno pozostać. Nic w gospodarce nie uzasadnia zmiany nastawienia".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 15.10 - TVN CNBC

"Do końca roku inflacja pozostanie na zbliżony poziomie do tego jaki mamy (3,4 proc. - PAP), może troszkę się obniży".

"Znaczące spadki inflacji zaczną się na początku przyszłego roku, wtedy zacznie silnie działać efekt bazy, który wynika z licznych i bardzo dużych podwyżek cen regulowanych. Myślę, że można z dużym prawdopodobieństwem założyć (że inflacja będzie w celu w połowie 2010 roku - PAP)".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 15.10 - TVN CNBC

"Myślę, że 1 proc. można przyjąć (wzrost PKB w III kw. - PAP). W tym roku nasza gospodarka będzie się rozwijała w tempie ok. 1 proc.".

"Wydaje mi się, że realistyczne są prognozy MFW, przewidujące tempo 2,2 proc. (wzrostu PKB w 2010 r. - PAP)".

Zdaniem Sławińskiego, termin wejścia Polski do strefy euro będzie zależał od tego, jak szybko Polska poradzi sobie ze spełnieniem kryterium fiskalnego.

"Pocieszające jest to, że są to kryteria nominalne (kryteria z Maastricht - PAP) i łatwiej je spełnić kiedy gospodarka będzie wchodzić w okres ożywienia koniunktury".

"Napięć inflacyjnych w polskiej gospodarce jeszcze dosyć długo nie będzie".

====================================================

MARIAN NOGA - 15.10 - PAP

"Na początku roku byłem przekonany, że III kw. będzie ujemny, w tej chwili myślę, że będzie to wzrost ponad 1 proc., w IV kw. spodziewam się ok. 1,5 proc.".

"Wówczas w całym 2009 roku wzrost PKB powinien wynieść ok. 1,3 proc. Jestem przekonany, że 2010 roku będzie to ponad 2 proc.".

"W mojej wizji inflacji nic się nie zmieniło, nastąpi podwyższenie wskaźnika w grudniu do 3,9 proc. rdr. W przyszłym roku, inflacja będzie schodziła do celu, który zostanie osiągnięty w II połowie roku".

"Mogę to potwierdzić, że mimo dobrych danych wrześniowych (jeśli chodzi o inflację - PAP), to prawdopodobieństwo (ukształtowania się inflacji poniżej celu w średnim okresie - PAP) się zmniejsza".

====================================================

JAN CZEKAJ - 14.10 - PAP

"Oczekujemy spadku inflacji w przyszłym roku i jest to (dane GUS dot. CPI we IX - PAP) spójne z tym scenariuszem. Inflacja na pewno powróci do celu 2,5 proc. w przyszłym roku".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 9.10 - DZIENNIKARZOM

"O ile nie tak dawno pan minister (finansów - PAP) prezentował opinię, że poprzez bardzo zacieśnioną politykę fiskalną stwarza przestrzeń do obniżki stóp procentowych, to trzeba przyznać, że w tej chwili sytuacja wygląda nieco inaczej".

"Polska gospodarka jest jedynie dotknięta skutkami kryzysu, jesteśmy przesunięci w cyklu koniunktury gospodarczej, ale narastające bezrobocie będzie również i naszym udziałem. To może przynieść dodatkowe skutki dla sfery realnej i PKB - może osłabić zdolność do konsumpcji".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 6.10 - BLOOMBERG

"RPP z uwagą obserwuje sytuację makroekonomiczną i nadal uważa, że prawdopodobieństwo, że inflacja w średnim okresie ukształtuje się poniżej celu jest większe, niż że będzie powyżej celu, choć to prawdopodobieństwo zdaniem Rady się zmniejszyło. Możliwe, że październikowa projekcja i listopadowe dane podpowiedzą nam zmianę doboru słów w komunikacie po spotkaniu Rady".

"Można wykluczyć cięcia stóp, gdyż sprowadzenie realnych stóp procentowych poniżej zera jest problematyczne. Ponadto podtrzymujemy opinię, że inflacja powinna ukształtować się poniżej celu".

"To nowa RPP zadecyduje, w ciągu kilku miesięcy, o ewentualnym zacieśnieniu polityki monetarnej, ponieważ obecnie nie ma sygnałów, by cokolwiek mogło spowodować większy popyt, a przez to presję inflacyjną. Ten trend nie zostanie odwrócony podczas obecnej kadencji Rady".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 1.10 - PAP

"Jeżeli październikowa projekcja będzie prezentować podobny obraz do tego, który był w projekcji czerwcowej, będzie to tworzyło pole do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, rzędu 25 pb".

"Październikowa projekcja będzie miała istotne znaczenie. Nie ma żadnej pewności, że przebieg procesów gospodarczych będzie bardziej optymistyczny, niż ten zaprezentowany w projekcji czerwcowej. Niepewność jest bardzo duża".

"W tej chwili jeszcze nie można zająć stanowiska, nie mamy nowych informacji, które by nas do tego upoważniały. Należałoby poczekać do projekcji, żeby mieć dodatkowy zasób informacji, które pozwolą na bardziej precyzyjną ocenę, co się może dziać w perspektywie oddziaływania polityki pieniężnej".

"Nie jestem dogmatykiem, nie upieram się przy swoich poglądach. Jeśli będą racjonalne przesłanki do zmiany nastawienia (RPP w polityce pieniężnej - PAP), to uzyska to moje poparcie".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 1.10 - RADIO PIN

"To też będzie zależało od tego, co pokaże projekcja (zmiana nastawienia RPP w polityce pieniężnej - PAP). Informacje napływające ze świata i z naszej gospodarki są informacjami coraz częściej wskazującymi na to, że po pierwsze chyba naprawdę wychodzimy z recesji, z załamania, z kryzysu, ale że po raz kolejny na szczęście, tempo wzrostu gospodarki światowej i naszej będzie przyspieszać".

"Temu towarzyszą zazwyczaj różnego rodzaju działania powodujące wzrosty cen, a przed tym musimy bronić polską gospodarkę, wobec czego jeśli ta prognoza październikowa pokaże taki właśnie kierunek rozwoju gospodarki polskiej, to być może nasze decyzje będą bardziej ugruntowane i bardziej radykalne jeszcze w tym roku".

"Wydaje mi się, że prawdopodobieństwo (zmiany nastawienia RPP jeszcze w tym roku - PAP) jest nieco wyższe, niż 50 proc.".

====================================================

JAN CZEKAJ - 1.10 - TVN CNBC

"Tego tak jednoznacznie powiedzieć nie można (czy cykl obniżek stóp procentowych przez RPP już się zakończył - PAP), (...) jeżeli gospodarka nabierze rozpędu, nie będzie potrzeby obniżania stóp procentowych.(...) Sytuacja nadal jest niepewna".

"Oczekiwałbym raczej neutralnej polityki (pieniężnej - PAP), inflacja najprawdopodobniej będzie nam spadać, przestanie być problemem. Decyzje RPP będą zależeć od sytuacji w sferze realnej".

"Myślę, że ta Rada już raczej chyba decyzji nie będzie podejmowała - decyzji, które zmieniałyby parametry polityki pieniężnej, czy to stopy procentowe czy stopy rezerw czy oprocentowania środków na rachunku w NBP" - powiedział Czekaj.

"Wygląda na to, że uwarunkowania są takie, że one raczej nie powinny nas skłaniać do podejmowania decyzji".

====================================================

MARIAN NOGA - 30.9 - PAP

"Nową Radę Polityki Pieniężnej czekają, moim zdaniem, niemałe wyzwania. Zderzy się ona z domknięciem ujemnej obecnie luki popytowej, co może mieć miejsce nawet szybciej niż w połowie przyszłego roku i zmianą jej znaku na plus. Zderzy się z uporczywością inflacji bazowej, z bardzo niską stopą realną i inflacją CPI powyżej celu".

"Jeżeli luka popytowa zmieni znak na plus, a inflacja bieżąca będzie jednocześnie powyżej celu, władza monetarna nie ma innego wyjścia niż podwyższać stopy procentowe. Tak robią wszystkie banki centralne na świecie".

====================================================

MARIAN NOGA - 30.9 - PAP

"Moim zdaniem patrząc na bilans ryzyk, prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego jest równe prawdopodobieństwu, że inflacja będzie wyższa od celu".

"Przypuszczam, że w październikowej projekcji inflacji NBP będzie zaprezentowana wyższa ścieżka centralna inflacji niż w poprzedniej projekcji. Ponadto wydłuża się okres zejścia bieżącej inflacji do celu, który moim zdaniem powinien zostać osiągnięty w drugiej połowie 2010 roku, na przełomie sierpnia-września"

"Najprawdopodobniej będzie tak, że ona zejdzie poniżej celu, przebije ten cel, ale zbyt długo na tym poziomie nie pozostanie. Będzie się ponownie podnosić".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 30.9 - POLSAT NEWS

"RPP od pewnego czasu sądzi, że obecny poziom stóp jest adekwatny do tego, jak będzie kształtowała się koniunktura".

"Niczego nie należy przesądzać, ale na razie trudno sądzić, że stanie się coś, co by skłoniło do zmian".

"Przez pewien czas sytuacja będzie taka, że poziom stóp, jaki zostawimy, powinien być adekwatny".

====================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 30.9 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Rada zanotowała zmianę rozkładów czynników, chcieliśmy zaznaczyć pewne przesunięcie prawdopodobieństw".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 30.9 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Nadal mamy łagodne nastawienie.(...) Mamy łagodną korektę nastawienia łagodnego".(PAP)

jba/ dan/

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh