Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

23.1.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w grudniu.


HALINA WASILEWSKA-TRENKNER, GAZETA PRAWNA...

23.1.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w grudniu.

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER, GAZETA PRAWNA 20.1

Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej z redukcją stóp procentowych w styczniu należy się wstrzymać i poczekać na więcej danych makroekonomicznych oraz lutową projekcję NBP.

"Skala niepewności jest tak duża, że byłabym bardzo ostrożna z obniżaniem stóp. Chciałabym zobaczyć jeszcze kilka informacji na temat gospodarki i prognozę makro, jaka będzie przygotowana w lutym. Warto wiedzieć więcej, tym bardziej, że ostatnia obniżka o 75 pkt baz. nie rozruszała banków jakoś specjalnie".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER, RADIO TOK FM 19.1

Zbyt szybkie obniżanie stóp procentowych jest tworzeniem sztucznych warunków, co prowadzi zazwyczaj do późniejszych nieporozumień i fałszowania faktycznych informacji płynących z rynku - uważa Halina Wasilewska-Trenkner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Poczekajmy przed ferowaniem tego, jak należy ograniczyć i czy należy ograniczać wysokość stóp proc., na informacje, które pokażą się jutro, które będą dotyczyły produkcji".

====================================================

DARIUSZ FILAR, DZIENNIK 16.1

Zanim stopa rezerw obowiązkowych zostanie obniżona, banki powinny wykazać, że 8 mld zł, które trafi na rynek w styczniu zostanie wykorzystane na pobudzenie akcji kredytowej - uważa Dariusz Filar, członek RPP.

"Sądzę, że skłonienie RPP do sugerowanego posunięcia w tym zakresie powinno zostać poprzedzone wykazaniem, że pierwszych 8 mld wykorzystane zostało w sposób niebudzący wątpliwości. Dodam, że jestem zwolennikiem stopniowego zwiększania płynności, więc trudno mi przystać na to, by obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dokonana została jednym posunięciem o 1,5 pkt. proc. w dół. Nie można wykluczyć, że nadejdzie czas na rozważenie dwóch po 0,75 pkt., które będą nieco oddalone od siebie w czasie".

====================================================

STANISŁAW NIECKARZ, PAP 15.1.

Konieczna jest zdecydowana redukcja podstawowych stóp procentowych, aby zapobiec głębszemu spadkowi dynamiki rozwoju polskiej gospodarki. Obniżki stóp procentowych powinny być zdecydowane i dokonane bez zbędnej zwłoki. Dodatkową przesłanką do głębszych obniżek w najbliższych miesiącach jest wzrost realnych stóp procentowych.

"Wobec braku zagrożenia dla realizacji celu inflacyjnego, istnieje oczywista, a przede wszystkim ustawowa konieczność wsparcia rozwoju gospodarki obniżkami stóp procentowych. Tak zresztą robią praktycznie wszystkie banki na świecie. Ponieważ negatywne procesy ciągnące naszą gospodarkę do dołu już trwają i ulegają nasileniu, obniżki stóp procentowych powinny być zdecydowane i dokonane bez zbędnej zwłoki. Im bardziej zostaną rozciągnięte w czasie, tym coraz słabsze będzie pozytywne oddziaływanie obniżek stóp procentowych na gospodarkę".

====================================================

DARIUSZ FILAR, TVN CNBC 15.1.

Pole do obniżek stóp procentowych jest w tej chwili otwarte. Należy je jednak zagospodarowywać w sposób bardzo wyważony: wskazane jest więcej małych obniżek stosunkowo nieodległych w czasie, niż radykalne, agresywne obniżki skupione w jednym miesiącu.

"Moment decydujący dla obniżania stóp to jest moment obecny: pierwszy miesiąc, drugi, trzeci, może czwarty miesiąc roku. Jeżeli inflacja bazowa spada, jeżeli projekcja w przyszłym miesiącu to potwierdzi, jeżeli widzimy spowolnienie, możemy oczekiwać, że będzie mniejsza presja popytu w usługach, to trzeba się dostosowywać teraz"

====================================================

MARIAN NOGA, GAZETA PRAWNA 15.1.

Istnieje przestrzeń do obniżki stóp procentowych w tym miesiącu. RPP jest w cyklu obniżek, jednak ruchy te nie powinny być radykalne, kroki rzędu 50 punktów bazowych są odpowiednie.

"Oczywiście jest przestrzeń do obniżki stóp w tym miesiącu. Jesteśmy w cyklu obniżek. Jestem zwolennikiem kroków odpowiadających wszystkim czynnikom makroekonomicznych, czyli wzięcia pod uwagę kursu walutowego, relacji pomiędzy płacami a wydajnością pracy oraz problemów z płynnością, jakie ma obecnie sektor bankowy. Ale jestem przeciwnikiem radykalnych ruchów. Kroki rzędu 50 pkt baz. są odpowiednie. Tym bardziej, że przed nami nie jedna obniżka, tylko kilka".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ, PAP 14.1

Potrzebne są dalsze, znaczące obniżki stóp procentowych.

"Uważam, że zasadne jest dalsze obniżanie stóp procentowych rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku. Powinna to być obniżka znacząca, nie kosmetyczna. Mamy szanse dojść do celu inflacyjnego, czyli ok. 2,5 proc. liczone rdr w III kw. 2009 roku. Przewidywałbym, że do końca 2009 roku utrzymamy się w celu inflacyjnym, czyli w granicach 2,5 proc., może odrobinę więcej".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI, TVN CNBC 14.1.

"Oczekiwałbym, że polityka pieniężna będzie łagodzona (...) ze względu na pojawienie się ujemnej luki popytowej (...), aby pomóc gospodarce powrócić do tempa potencjalnego wzrostu". Zdaniem Sławińskiego obniżka może być większa, jeśli dane o produkcji okażą się złe. Dodał, że przed końcem I połowy tego roku inflacja powinna powrócić do celu 2,5 proc.

====================================================

JAN CZEKAJ, PAP 14.1.

RPP jest w cyklu luzowania polityki pieniężnej. Decydujące znaczenie dla kolejnych ruchów i ich skali będą miały dane dotyczące produkcji przemysłowej.

"Jesteśmy w cyklu luzowania polityki pieniężnej, a czy decyzja będzie podjęta w styczniu czy w lutym tego nie wiem. Z pewnością dzisiaj prawdopodobieństwo spadku stóp jest znacznie wyższe niż utrzymania ich na obecnym poziomie".

"Decydujące znaczenie co do faktu obniżki i jej skali będą miał dane dotyczące produkcji przemysłowej, one będą nam dużo mówiły na temat tego, jaka może być skala spowolnienia gospodarczego. Jeżeli będą to bardzo złe dane, to niewątpliwie będzie to miało istotny wpływ na decyzję, którą podejmiemy w styczniu".

====================================================

DARIUSZ FILAR, 12.1. DZIENNIKARZOM

Środowe dane GUS dotyczące inflacji mogą potwierdzić istnienie pola do obniżek stóp procentowych.

"W momencie kiedy otrzymamy dane o inflacji bardzo ważne będzie przyjrzenie się jej strukturze. Ile tam jest inflacji bazowej i efektów poza inflacją bazową. To jest moment, w którym RPP ma prawo do wykorzystania górnego przedziału odchyleń od celu. Mamy bardzo wysoki wzrost cen regulowanych i one wnoszą do wskaźnika inflacji ponad 1 pkt proc. To, że cel 2,5 proc. jeszcze nie został osiągnięty jest w tym momencie uzasadnione. To jest sytuacja, w której wolno wykorzystać przedział. Jeżeli te środowe dane potwierdzą powrót inflacji do przedziału to będzie znaczyło, że pewne pole do obniżek istnieje".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER, PAP 6.1

W styczniu i lutym należałoby wstrzymać się ze zmianą poziomu stóp procentowych, aby na podstawie oczekiwanych danych statystycznych oraz lutowej projekcji inflacji i wzrostu PKB móc lepiej ocenić przyszłą sytuację makroekonomiczną.

"Najchętniej w styczniu i w lutym nie zmieniałabym poziomu stóp procentowych. Duża doza niepewności w ocenie obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej przemawia za tym, aby wstrzymać się z decyzjami do chwili uzyskania danych statystycznych opisujących stan gospodarki w grudniu. Takimi informacjami będziemy dysponować pod koniec stycznia. Wówczas będą też możliwe dokładniejsze szacunki wstępne o wzroście PKB w IV kwartale. W lutym powinniśmy mieć nową projekcję inflacyjną".

"Jednocześnie będzie można stwierdzić, jak dalece te wszystkie oceny, które mieliśmy poprzednio, różnią się od tego, co się zdarzyło i od tego, co się może zdarzyć. Będziemy też wiedzieli, jak ukształtują się warunki klimatyczne na początku roku, co może mieć znaczenie dla bieżącej działalności gospodarczej oraz dla wstępnych szacunków dotyczących gospodarki rolnej w 2009 r. nie tylko na naszym, krajowym rynku, ale także w skali całej Unii Europejskiej. Swoboda przepływu towarów powoduje, że zaburzenia w produkcji rolnej w jednych regionach Unii Europejskiej przenoszą się na ceny żywności na całym obszarze Unii. Są zatem pewne informacje, które musimy pozbierać"

====================================================

MARIAN NOGA, RZECZPOSPOLITA, 5.1

"(...) moim zdaniem w obecnej sytuacji najwłaściwsze byłyby kroki po 0,5 pkt proc. Relatywnie wysoki wzrost gospodarczy w tym roku, ciągle utrzymująca się inflacja powyżej celu inflacyjnego RPP, a dodatkowo w tle jeszcze słaby złoty - to nie są raczej argumenty za szybkimi i gwałtownymi obniżkami stóp procentowych. Obniżki są potrzebne - co do tego nie mam wątpliwości - ale takie działania muszą być racjonalne".

====================================================

MARIAN NOGA, TVN CNBC 2.1

"Jesteśmy w cyklu obniżek, więc stycznia nie można wykluczać. Pod koniec stycznia będziemy mieli pierwsze szacunki za 2008 rok, w lutym nową projekcję, a w marcu zmianę koszyka CPI. (...) Jeśli chodzi o RPP będą podstawy do podejmowania decyzji. "Istnieje przestrzeń do obniżki w styczniu, czy w lutym, czy marcu, czy w każdym z tych miesięcy. Obniżki nie mogą być gwałtowne, bo wpływają na rynek walutowy. Jeżeli chodzi o moje zdanie (...) porcje obniżek nie powinny być zbyt duże".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI, TVN CNBC 24.12

"Ze względu na niepewną sytuację na rynku walutowym nasze zmiany stóp są i będą stopniowe" - powiedział. Politykę pieniężną trzeba dostosowywać do skali zmian prognoz. Przyszłość jest niepewna, ale musimy dostosowywać politykę pieniężną do zmian".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK, TVN CNBC 24.12.

"Troska o wzrost powinna stać się jednym z głównych celów działania RPP. Myślę, że będziemy trzymać rękę na pulsie gotowi do dalszego działania. (...) Będziemy obserwowali sytuację, ale jesteśmy w cyklu obniżek. Nie możemy wykluczać że taka decyzja na podstawie obserwacji danych może się pojawić. RPP jest gotowa przeciwdziałać głębszemu spowolnieniu. W nadchodzących miesiącach również możemy spodziewać się działań RPP jeśli będą konieczne. Wszystko zależy od danych". (PAP)

map/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)