Trwa ładowanie...
d7ft0an

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

24.11.Warszawa(PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w październiku.


DAIUSZ FILAR - 20.11. - GAZETA...

d7ft0an
d7ft0an

24.11.Warszawa(PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w październiku.

DAIUSZ FILAR - 20.11. - GAZETA WYBORCZA

Cięcie stóp procentowych może opóźnić spełnienie przez Polskę kryterium inflacyjnego z Maastricht w latach 2010-2011 - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Nie można wykluczyć, że ustabilizowanie przez dłuższy okres aktualnego poziomu stopy procentowej także doprowadzi nas do sukcesu w latach 2010-11. Trudno jednak przesądzić, że z tą szansą na sukces dałoby się pogodzić dokonywanie dzisiaj obniżki stopy procentowej" - napisał w artykule dla "Gazety Wyborczej" Filar.

d7ft0an

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 19.11. - DZIENNIK

Jest za wcześnie, żeby mówić o obniżkach stóp procentowych, zanim RPP nie zapozna się z danymi makroekonomicznymi - ocenia Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

"Jest za wcześnie, by o tym mówić (o obniżkach stóp - PAP). To będzie wymagało głębszej analizy październikowych danych o gospodarce, które wkrótce się pojawią. Część z nich będzie dostępna przed posiedzeniem RPP, ale jednocześnie inne ważne dla nas informacje, dotyczące wzrostu PKB w III kw., będą znane już po posiedzeniu" - oceniła w wywiadzie dla "Dziennika".

d7ft0an

=======================================================

JAN CZEKAJ - 18.11. - PAP

Rozwój sytuacji gospodarczej uzasadnia myślenie o obniżkach stóp procentowych. Kluczowe będą kolejne dane ze sfery realnej, między innymi dynamika październikowej produkcji przemysłowej. Nie bez znaczenia pozostają również decyzje innych banków centralnych - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Już na poprzednim posiedzeniu Rady praktycznie przeszliśmy do nastawienia neutralnego. Natomiast rozwój sytuacji gospodarczej uzasadnia myślenie o obniżkach stóp procentowych" - powiedział Czekaj w wywiadzie dla PAP.

d7ft0an

=======================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 18.11. - PAP

Jedną z ważniejszych przesłanek decyzji o wysokości stóp procentowych będzie urealnienie drogi przystępowania do strefy euro - uważa Andrzej Wojtyna z RPP.

"Dla mnie osobiście kluczowe będzie, w kontekście podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych, to czy i w jakim zakresie rozstrzygnie się perspektywa przystępowania do strefy euro. Takie rozstrzygnięcie musi nastąpić w najbliższym czasie. Ponieważ to, czy i kiedy będziemy mieli jako bank spełnić kryterium inflacyjne, jest jedną z ważnych przesłanek decyzyjnych" - podkreślił w rozmowie z PAP Wojtyna.

d7ft0an

=======================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 18.11. - BLOOMBERG

Polska powinna obniżyć stopy procentowe najszybciej jak jest to możliwe, ponieważ inflacja spada, a inne banki centralne obniżają koszty kredytu - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga członek RPP Mirosław Pietrewicz.

"Jest szeroki dysparytet pomiędzy naszymi stopami a stopami w UE i USA, co długo nie pozostanie bez negatywnych konsekwencji dla Polski" - powiedział.

d7ft0an

"Polityka pieniężna powinna wziąć te czynniki pod uwagę i rozważyć czy powinniśmy utrzymywać jeszcze stopy na niezmienionym poziomie" - dodał.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 18.11. - PAP

Pogarszający się stan koniunktury będzie wymagał stopniowego łagodzenia polityki pieniężnej. Inflacja powinna spaść jeszcze w tym roku poniżej 4 proc., zaś dynamika jej przyszłorocznego spadku będzie zależała w dużej mierze od skali podwyżek cen regulowanych i quasi-regulowanych - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

d7ft0an

"Polityka pieniężna będzie stopniowo łagodzona, by dostosować ją do pogarszającego się stanu koniunktury" - powiedział Sławiński w wywiadzie dla PAP.

"Biorąc pod uwagę stan koniunktury na świecie i sytuację w gospodarce polskiej, prognoza NBP, dotycząca tempa wzrostu PKB, wydaje się realistyczna, jakkolwiek niepokojące jest nadal tempo pogarszania się koniunktury w całej gospodarce światowej, łącznie z krajami wschodzącymi" - powiedział.

=======================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 17.11. - RZECZPOSPOLITA

Nie można w tej chwili stwierdzić, że w 2009 roku dojdzie do cięcia stóp procentowych w Polsce. Rada będzie obserwowała w tej kwestii postępy na drodze do euro, kurs złotego oraz działania innych banków centralnych - ocenia Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Nie można (jednoznacznie powiedzieć, że w 2009 roku dojdzie do obniżek stóp - PAP). RPP będzie musiała wykazać się elastycznością w decyzjach. Ważne będzie też to, co ostatnio zrobiły i co będą robić inne banki centralne, bo mimo różnic koniunktury są też granice w tolerowaniu dysparytetu stóp procentowych" - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Wojtyna.

=======================================================

DARIUSZ FILAR - 13.11. - PAP

W świetle ukształtowanych wskaźników nie ma żadnych przesłanek do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu - uważa Dariusz Filar z RPP.

"(...) stabilizacja stopy procentowej jest wskazana. Jak długo, zależy od kształtowania płac, sprzedaży detalicznej, dynamiki kredytu, czyli szeregu wskaźników wpływających na przyszłą inflację" - powiedział.

"W świetle ukształtowanych wskaźników nie żadnych przesłanek, by obniżać stopę na najbliższym posiedzeniu" - dodał.

=======================================================

MARIAN NOGA - 13.11. - TVN CNBC

Rada Polityki Pieniężnej nie powinna w tej chwili zmieniać parametrów polityki pieniężnej, a ewentualny cykl obniżek mógłby się rozpocząć w chwili, gdy realna stopa procentowa sięgnie 2,5 proc. - ocenia Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej.

"W tej chwili nie powinniśmy zmieniać parametrów polityki monetarnej. Dla nas punktem odniesienia powinna być realna stopa procentowa. Jeżeli dziś mamy inflację na poziomie 4,2 proc., to stopa realna wynosi 1,8 proc. Jeżeli stopa zbliży się do 2,5 proc., to wtedy możemy zacząć myśleć o obniżkach" - powiedział Noga w czwartek w TVN CNBC.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 10.11. - TVN CNBC

RPP wcześniej czy później będzie dostosowywać poziom stóp do pogarszającej się sytuacji gospodarczej - powiedział w poniedziałek członek RPP Andrzej Sławiński w TVN CNBC.

"Myślę, że jesteśmy w takim momencie, że bank centralny będzie wcześniej czy później dostosowywać stopy do pogarszających się perspektyw wzrostu, z tą poprawką, że jesteśmy na drodze do euro i skala ewentualnych obniżek będzie musiała brać pod uwagę spełnienie kryterium inflacyjnego" - powiedział.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 6.11. - TVN CNBC

Polityka pieniężna powinna być spójna z tym, co robią inne banki centralne. Potrzeba obniżek stóp procentowych w Polsce staje się coraz bardziej oczywista - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Musimy patrzeć na to, co robią inne banki centralne, bo polska gospodarka nie jest wyizolowana z gospodarki światowej, wręcz na odwrót, w coraz większym zakresie uczestniczymy w procesach globalizacji. I oczywiście to, co dzieje się w gospodarce światowej wpływa także i na nas, w związku z czym musimy obserwować (...) i próbować prowadzić taką politykę, która byłaby w miarę możliwości spójna z tym co robią inne banki centralne" - powiedział.

=======================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 6.11. - KONFERENCJA

Istnieje wiele argumentów za tym, by rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego zdaniem rosnący dysparytet stóp procentowych będzie wpływać niekorzystnie na polską gospodarkę.

"(...) istnieje wiele argumentów za tym, aby rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Rosnący dysparytet stóp procentowych niezbyt korzystnie wpływać będzie na naszą gospodarkę" - powiedział.

=======================================================

STANISŁAW NIECKARZ - 6.11. - PAP

Obniżki stóp proc. EBC i innych banków centralnych, malejąca w 2009 roku dynamika PKB do ok. 3,5-4,0 proc., przy słabnącej presji inflacyjnej od strony popytowej, przesądzają o kierunku zmian stóp proc. w Polsce - rozpoczęciu cyklu obniżek stóp proc. i zmniejszaniu dysparytetu już od początku 2009 roku - uważa Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Przyszły bilans ryzyk dla przebiegu inflacji wskazuje, że warunki rozpoczęcia cyklu obniżek stóp proc. i zmniejszania dysparytetu pojawią się już na początku 2009 roku" - powiedział Nieckarz w wywiadzie dla PAP.

=======================================================

DAIUSZ FILAR - 6.11. - TVN CNBC

Decyzje banków centralnych w Europie nie powinny przyspieszać jakichkolwiek zmian w polityce pieniężnej w Polsce - ocenia Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.

"To (obniżki stóp w Europie) nie powinno przyspieszać jakichkolwiek zmian w polityce pieniężnej w Polsce. To będzie możliwe wtedy, gdy będziemy mieć pełniejszy obraz inflacji, a on wyłoni się dopiero z projekcji lutowej i przeszacowania koszyka inflacyjnego" - powiedział Filar w TVN CNBC.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 6.11. - GAZETA PRAWNA

Konieczność szybkiego spełnienia kryterium inflacyjnego z Maastricht może wymagać prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Sławiński.

"Konieczność szybkiego spełnienia kryterium inflacyjnego z Maastricht może wymagać prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, jakkolwiek warto przypomnieć, że w ostatnich latach kryterium inflacyjne albo kształtowało się na poziomie naszego celu inflacyjnego, albo było wyższe (...)

=======================================================

DAIUSZ FILAR - 4.11. - PAP

Październikowe dane makroekonomiczne nie będą stanowiły argumentu za obniżką stóp procentowych w listopadzie. Obecnie wskazana jest stabilizacja stóp procentowych. Momentem, kiedy RPP będzie dysponowała odpowiednimi danymi, aby zastanawiać się nad ewentualnymi zmianami ścieżki stóp będzie luty oraz marzec - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"(...) wydaje mi się, że dopiero luty-marzec będzie momentem, kiedy średniookresowo patrząc Rada będzie dysponowała odpowiednimi danymi, żeby zastanawiać się nad ewentualnymi zmianami ścieżki stóp. Ale nawet wtedy bym nie uważał jeszcze, że to będzie moment przesądzający jakieś zmiany" - powiedział.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 3.11. - PAP

Na razie nie ma przesłanek za obniżką stóp procentowych. Dopóki nie dojdzie do ustabilizowania sytuacji na świecie nie ma sensu zmieniać parametrów polityki pieniężnej - ocenia Halina Wasilewska- Trenkner, członek RPP.

"Na razie nie ma żadnych przesłanek, żeby korygować nasz punkt widzenia. Należy dążyć do stabilizacji finansowej, a nie podejmować ekstra działania" - przyznała w rozmowie z PAP.

"Jeśli się nic nie zdarzy nie ma specjalnie potrzeby obniżki stóp. RPP będzie postępowała w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja. Musimy brać po uwagę wiele zmiennych elementów, które sprawiają, że trzeba postępować ostrożnie" - zaznaczyła.

=======================================================

STANISŁAW OWSIAK - 3.11. - TVN CNBC

Zmiana parametrów polityki pieniężnej uzależniona będzie od zachowania się kursu walutowego, danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej - uważa Stanisław Owsiak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Jest wiele przesłanek, które trzeba brać po uwagę, nie mogę powiedzieć, czy obniżka stóp procentowych nastąpi już w listopadzie, czy nie" - powiedział Stanisław Owisak w TVN CNBC.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 3.11. - RZECZPOSPOLITA

Jeśli w następnych miesiącach nastąpi wyhamowanie produkcji, to będę skłaniał się ku obniżkom stóp procentowych - powiedział Jan Czekaj z Rady Polityki Pieniężnej.

"Dla mnie najważniejsze są dane dotyczące produkcji. Gdyby w kolejnych miesiącach nastąpiło gwałtowne wyhamowanie wzrostu produkcji, to jestem skłonny myśleć o obniżkach. Czy do tych obniżek dojdzie i kiedy, to dziś jednoznacznie trudno stwierdzić" - powiedział Czekaj w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

=======================================================

DARIUSZ FILAR - 30.10. - DZIENNIK

W 2009 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniesie ok. 3,8 proc. Najbliższe miesiące nie powinny przynieść zmiany stóp procentowych - ocenia Dariusz Filar, członek RPP.

"Oczekuję, że w przyszłym roku wzrost PKB będzie bliższy górnej granicy prognozowanej przez NBP, a nawet powyżej i wyniesie ok. 3,8 proc." - powiedział "Dziennikowi" Filar.

=======================================================

MARIAN NOGA - 30.10. - DZIENNIK

Stopy procentowe powinny pozostać stabilne do końca pierwszego kwartału 2009 roku. Perspektywa przyjęcia waluty euro spowoduje potrzebę zmniejszenia dysparytetu stóp pomiędzy Polską a strefą euro - uważa członek RPP Marian Noga.

"Moim zdaniem stopy powinny dość długo, przynajmniej do końca pierwszego kwartału 2009 roku, pozostać niezmienione. Sytuacja jest jednak teraz tak zmienna, że nie można tego stwierdzić z całą pewnością" - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika" Noga.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 30.10. - TVN CNBC

Biorąc pod uwagę sytuację na rynkach globalnych przyszła ścieżka stóp procentowych będzie zmierzała w stronę obniżek - ocenia Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej.

"Jaka będzie ścieżka stóp procentowych, przy takim poziomie niepewności, nie warto prognozować, prędzej czy później będzie dostosowywana do słabnącej koniunktury" - powiedział Sławiński w TVN CNBC.

"W takiej sytuacji jaka jest na świecie kierunek jest przesądzony" - dodał.

=======================================================

MARIAN NOGA - 29.10. - KONFERENCJA PO RPP

Wzrost PKB w 2009 roku będzie na poziomie 2,8 proc. - podał prognozę z projekcji NBP członek Rady Polityki Pieniężnej Marian Noga.

"W budżecie mamy zaplanowany wzrost na 4,8 proc. PKB, poziom podobny do tego z czerwcowej projekcji. Teraz mamy nową projekcję i jest dość istotna różnica, bo zmieniły się prognozy na świecie. Teraz to jest 2,8 proc." - powiedział Noga na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP w środę.

"Niepewność w gospodarce i w otoczeniu zewnętrznym jest taka, że jednoznacznie nie można ocenić, jak będzie wyglądał wzrost w 2009 roku".(PAP)

jba/ gor/

d7ft0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ft0an