Trwa ładowanie...
d40d3b0

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

d40d3b0
d40d3b0

01.10. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia we wrześniu.

ADAM GLAPIŃSKI - 27.9 - DZIENNIKARZOM

"Moim zdaniem do końca tego roku powinniśmy przyjąć postawę +wait and see+. Uważam, że jest więcej argumentów za utrzymaniem stóp procentowych. Nie ma podstaw, aby inicjować cykl obniżek stóp procentowych. RPP powinna przeciwdziałać inflacji. Tempo inflacji jest ustabilizowane na wysokim poziomie, z tendencją do wzrostu".

====================================================

d40d3b0

MAREK BELKA - 26.9 - PAP

"Jeżeli dzisiaj przed Radą stoi decyzja o dalszym kierunku prowadzenia polityki pieniężnej, to jest dość oczywiste, że dotyczy ona łagodzenia polityki i że nie powinna dotyczyć jakiegoś jednorazowego działania, tylko raczej pewnego cyklu. Myślę, że uczestnicy rynku powinni wziąć pod uwagę taki scenariusz: czeka nas pewien cykl łagodzenia polityki pieniężnej".

"Oczywiście będziemy dyskutować, zarówno kiedy i w jakiej skali takiego dostosowania - tym razem w dół - dokonać. Na pewno także w październiku będziemy o tym dyskutować, podobnie jak rozmawiała o tym Rada w poprzednich miesiącach. Zobaczymy jaki będzie wynik dyskusji".

"Realna stopa procentowa wynosi w Polsce plus 1,0 procent. Gdy weźmiemy pod uwagę sytuację w innych państwach na świecie to jest to relatywnie wysoki poziom".

d40d3b0

====================================================

MAREK BELKA - 26.9 - PAP

"W polityce pieniężnej powinno unikać się gwałtownych zmian. Jeżeli jest taka gwałtowana zmiana, oznacza to, że gospodarce stało się coś nadzwyczaj niedobrego. W Polsce nie mamy obecnie takiej sytuacji".

"Większość naszych prognoz mówi o tym, że mniej więcej w połowie przyszłego roku inflacja CPI albo osiągnie cel inflacyjny, albo bardzo zasadniczo się do niego zbliży. Natomiast czy inflacja może osiągnąć cel wcześniej? Może się tak zdarzyć, ale to nie ma nic wspólnego z optymizmem, a raczej z jego brakiem. To znaczy, że wtedy gospodarka hamowałaby jeszcze ostrzej niż przewidujemy".

d40d3b0

"Obecny kurs złotego, ukształtowany przez rynek, zarówno z punktu widzenia tempa wzrostu gospodarczego, jak i inflacji, jest dosyć neutralny. Ten kurs jest dla większości eksporterów kursem komfortowym. Z punktu widzenia inflacji nie powoduje jej podbijania, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Kurs walutowy nie jest więc specjalnie antyinflacyjny ani proinflacyjny".

====================================================

ADAM GLAPIŃSKI - 24.9 - DZIENNIKARZOM

d40d3b0

"Moim zdaniem, to nie jest jeszcze czas na obniżanie stóp procentowych dlatego, że inflacja jest wysoka. Ostatnie informacje mówią o zatrważającej tendencji do wzrostu cen surowców na rynkach światowych. Jeśli chodzi o moje zdanie stabilizowałbym stopy procentowe do końca tego roku i na początku przyszłego roku zastanowiłbym się nad nowymi danymi i projekcjami, które otrzymamy z Instytutu Ekonomicznego NBP".

====================================================

ZYTA GILOWSKA - 21.9 - PAP

d40d3b0

"Nastąpiła wyraźna zmiana struktury ryzyk w polityce pieniężnej. To, co uważaliśmy za mało prawdopodobne okazuje się bardziej prawdopodobne, a to, co uważaliśmy za wysoce prawdopodobne, straciło na prawdopodobieństwie. Innymi słowy jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy przekonani, że dużo bardziej prawdopodobne są podwyżki stóp procentowych niż obniżki. Obecnie ta struktura uległa dość radykalnej zmianie. Sądzimy, że prawdopodobieństwo obniżek jest wyższe niż prawdopodobieństwo podwyżek. Ta zmiana jest skutkiem najnowszych informacji o relacjach makroekonomicznych, które starannie analizujemy".

"Listopadowa projekcja na pewno będzie miała istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli wskaże ona na trwały, wyraźny i jednoznacznie spadkowy trend inflacji, będzie to oczywiście ważki argument na rzecz łagodzenia polityki pieniężnej".

"W listopadzie będziemy omawiali projekcję NBP, będziemy starannie analizowali ujawniające się tendencje. Rzecz w tym, że niezależnie od naszego podstawowego mandatu, czyli odpowiedzialności za wartość polskiego pieniądza, jest oczywiste, że musimy uwzględniać stabilność makroekonomiczną gospodarki, którą dana waluta obsługuje. Ta stabilność jest i musi być przedmiotem naszej pilnej uwagi".

d40d3b0

====================================================

ANDRZEJ KAŹMIERCZAK - 21.9 - PAP

"Sytuacja w sferze realnej uległa pewnemu pogorszeniu. Obserwujemy osłabienie dynamiki wzrostu PKB, stagnację zatrudnienia, zastój, jeśli chodzi o przyrost płac w ujęciu realnym. Spowolniła dynamika popytu globalnego. Dlatego poluzowanie polityki pieniężnej jest tym kierunkiem, który należy również uwzględniać. Jest jednak szereg elementów ryzyka, które należy brać pod uwagę i które niewątpliwie skłaniają do bliższego przyjrzenia się takiej decyzji. Ale jest ona obarczona ryzykiem, dlatego nie może zostać podjęta zbyt wcześnie".

"Nastawienie związane z zaostrzaniem polityki pieniężnej w obecnej chwili nie jest już oczywiste. Natomiast jeżeli mówimy o poluzowaniu polityki pieniężnej, taka decyzja jeszcze nie zapadła. Trzeba nabrać pewności, że proces dezinflacji ma trwały charakter, że nie nasilą się czynniki ryzyka. Moim zdaniem październik to za wcześnie, aby podjąć takie rozważania".

"RPP powinna mieć absolutną pewność, że ten proces dezinflacji będzie miał charakter trwały, że nie wystąpią jakieś istotne czynniki ryzyka dla nasilenia się inflacji na początku przyszłego roku".

====================================================

JAN WINIECKI - 17.9 - TVN CNBC

"Na pewno nastąpiło pewne przewartościowanie sytuacji makroekonomicznej w gospodarce".

"Na pewno nie ma w tej chwili klimatu do podwyżek stóp".

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 13.9 - TVN CNBC

"Jest sens, żeby obniżać stopy proc. Nie ma potrzeby czekać".

"Moim zdaniem jest dość duża szansa na to, że moi koledzy zdecydują się w tym roku na obniżki. Pojawienie się nowej prognozy będzie elementem zmniejszającym presję związaną z bieżącymi danymi. Nie twierdzę, że listopad to pierwszy możliwy termin".

====================================================

ELŻBIETA CHOJNA-DUCH - 13.9 - TVN CNBC

"Na początku jeszcze tego drugiego półrocza uważałam, że takie bardziej delikatne i rozłożone w czasie obniżki byłyby zasadne (...) teraz, ponieważ potwierdzają się te dane negatywne z różnych obszarów gospodarki uważam, że decyzja powinna być chyba już bardziej radykalna. (50 pb - PAP) jest to oczywiście jedna z możliwych propozycji. Będziemy analizować kolejne materiały, które otrzymujemy, a później, w listopadzie projekcję inflacji kolejną. Chociaż dane otrzymujemy co miesiąc, aktualizowane".

"Jest to jedna z możliwych opcji (obniżka stóp o 50 pb - PAP), czyli zadziałać mocniej w tej chwili".

"Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że jedna taka głębsza obniżka byłaby zasadna i później obserwacja rynku".

====================================================

ANDRZEJ BRATKOWSKI - 10.9 - BLOOMBERG

"Musimy jednym ruchem odwrócić niepotrzebną podwyżkę z maja i dostarczyć obniżki stóp by przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu. Odkładanie obniżki spowoduje bardziej radykalne zmiany, gdyż spowolnienie się pogłębia i już jesteśmy spóźnieni z obniżką".

"Dane, które napłyną przed następnym posiedzeniem RPP powinny pomóc w zbudowaniu większości za obniżką w październiku".

====================================================

ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 10.9 - PAP

"Inflacja nadal jest uporczywa, ale zgodnie z prognozami jej uporczywość powinna nieco maleć. Jeśli następuje osłabienie wzrostu gospodarczego, to słabnie też uporczywość inflacji".

"W takim wypadku pojawia się przestrzeń do poluzowania polityki pieniężnej, ale jest to w pewnej mierze warunkowe. Należy obserwować, co się dzieje w sferze realnej oraz w otoczeniu polskiej gospodarki, czy te dane o osłabieniu gospodarczym powtórzą się w kolejnych tygodniach czy miesiącach".

"Poluzowanie polityki pieniężnej nie jest więc moim zdaniem przesądzone, choć jest bardzo prawdopodobne. Na pewno zamyka się przestrzeń dla podwyżek stóp. Należy zrezygnować z takiego myślenia, a mówić raczej o możliwości warunkowej obniżki stóp".

"Nie przesadzałabym o terminie (ewentualnej obniżki stóp - PAP), w rachubę może wchodzić zarówno październik, jak i listopad. Oczywiście łatwiej zmieniać stopy przy okazji projekcji, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to można to zrobić wcześniej".

====================================================

MAREK BELKA - 5.9 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Ostatnie zdanie komunikatu należy interpretować jako otwarcie możliwości takiego właśnie zdarzenia (poważnego rozważenia obniżki stóp proc. przez RPP - PAP). Ale czy to nastąpi i kiedy - do tego zobowiązania w tej chwili nie ma. Natomiast taka możliwość została otwarta".

"Dodatkową garść poważnych informacji będziemy mieli w listopadzie, kiedy będziemy mieli kolejną projekcję PKB i inflacji. Ale to nie znaczy, że w październiku nie będziemy mieli odpowiedniej informacji, potwierdzającej tę niekorzystną tendencję, która się zarysowała od jakiegoś czasu w gospodarce".

"Jedną z cech dobrej polityki pieniężnej jest jej stabilność, przewidywalność i brak jakichś gwałtownych skoków w bok, w górę, w dół. Najważniejszą cechą tej polityki pieniężnej jest opieranie jej na dobrych projekcjach w przyszłość. Jakieś radykalne zmiany w jedną i drugą stronę to nie jest rzecz, którą na ogół banki centralne lubią i my się do tej grupy zaliczamy".

"(...) zmiany stóp procentowych powinny uwzględniać także fakt, iż chcemy, aby u nas ich poziom był realnie dodatni. To jest takie dość proste kryterium konwencjonalnego charakteru polityki pieniężnej. To powodowało nami w maju i o tym czynniku nie zapominamy. Co nie oznacza oczywiście, że nie są możliwe obniżki. Tylko że my cały czas na to także patrzymy".(PAP)

jba/ jtt/

d40d3b0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40d3b0