Trwa ładowanie...
gaz łupkowy
08-11-2011 11:32

Zgoda UOKiK dla ExxonMobil i Hutton Energy na wspólne przedsięwzięcia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na utworzenie przez firmy ExxonMobil i Hutton Energy czterech wspólnych przedsięwzięć w celu wspólnego poszukiwania gazu łupkowego w Polsce - poinformował we wtorek Urząd.

Zgoda UOKiK dla ExxonMobil i Hutton Energy na wspólne przedsięwzięciaŹródło: Jupiterimages
dz9bev0
dz9bev0

Grupa ExxonMobil zajmuje się głównie poszukiwaniem, produkcją a także sprzedażą ropy naftowej oraz gazu ziemnego i produktów pochodnych. Hutton Energy prowadzi m.in. poszukiwania niekonwencjonalnych zasobów gazu ziemnego w Europie, w szczególności na obszarach gdzie spodziewany jest gaz łupkowy.

Wniosek do UOKiK dotyczył utworzenia czterech wspólnych przedsiębiorców przez polskie spółki należące do tych grup kapitałowych. Po przeprowadzeniu czterech postępowań antymonopolowych Prezes UOKiK uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji - podał Urząd.

W wyniku czterech oddzielnych koncentracji powstaną spółki: ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Mazowiecka, ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Łukowska, ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Wołomin, ExxonMobil Exploration and Production Poland Energia Warszawa. Będą zajmować się poszukiwaniem gazu ziemnego na koncesjach wydanych ExxonMobil i Hutton Energy przez Ministra Środowiska.

Hutton Energy, ogłaszając w sierpniu br. zawarcie porozumienia z ExxonMobil informowała, że struktura wspólnych przedsięwzięć zakłada, że będzie w nim miała po 49 proc. udziałów, a ExxonMobil - po 51 proc. Koncesje, które są przedmiotem umowy obejmują łącznie prawie 4,5 tys. km kw. w rejonach Legionowa, Wołomina, Mińska Maz. oraz Wodyń i Łukowa.

dz9bev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz9bev0