"Zgodziliśmy się na dłuższe konsultacje ustawy o emeryturach pomostowych"

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta
Fedak powiedziała, że związki zawodowe poprosiły o więcej
czasu na wydanie opinii na temat projektu ustawy o emeryturach
pomostowych. Zgodziliśmy się na to, ponieważ nie opóźni to prac na
tyle, by nie zdążyć z uchwaleniem jej przed końcem roku
- dodała.

26.05.2008 | aktual.: 26.05.2008 22:37

_ Na posiedzeniu Komisji Trójstronnej w środę związki zawodowe poprosiły o wycofanie projektu ministerstwa z konsultacji w trybie ustawy o związkach zawodowych i partnerach społecznych, czyli tym trybie 30-dniowym, ponieważ potrzebują czasu na zastanowienie się nad tą ustawą _ - poinformowała Fedak.

Wyjaśniła, że projekt ma być w tej chwili przedmiotem prac zespołu ds. ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej, a do 10 czerwca związki zawodowe zobowiązały się na piśmie przedstawić opinię w tej kwestii. Po zasięgnięciu opinii tego zespołu i ewentualnych poprawkach resort będzie mógł skierować ustawę ponownie do konsultacji w trybie 30-dniowym.

Minister pracy przyznała, że opóźnia to procedowanie ustawy. _ Będę miała ostateczną opinię 15 lipca, a dopiero po uzyskaniu tej opinii będę mogła nadać ustawie bieg - przesłać ją na komitet stały Rady Ministrów, później na Radę Ministrów i do Sejmu. Ale uznaliśmy, że nie rodzi to jeszcze zagrożeń dla uchwalenia jej do końca tego roku, dlatego na prośbę związków zawodowych przedłużyliśmy ten termin, ponieważ oni uważają, że to jest dla nich bardzo trudna ustawa, rodząca wiele kontrowersji _ - powiedziała Fedak.

Zaznaczyła przy tym, że dalszego przedłużania prac nie będzie. _ Związkowcy zobowiązali się na piśmie do wydania opinii w tym terminie, a porozumień się dotrzymuje. Nie jestem skłonna przedłużać tego terminu bardziej, bo mogę nie zdążyć z ustawą do końca roku, a wtedy przestają obowiązywać wszystkie dotychczasowe rozwiązania _ - wyjaśniła minister pracy.

Dodała, że możliwe są rozmowy z lekarzami medycyny pracy, którzy układali listę zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych - tego m.in. chcieli związkowcy. _ Kogokolwiek życzą sobie związkowcy, mogą się spotkać i rozmawiać, ja zresztą przedstawiałam ich opinię na konferencji prasowej, bo sama przecież tej listy nie układałam _ - zapewniła Fedak.

W zeszłym tygodniu minister pracy przedstawiła założenia ustawy, wraz z listą zawodów uprawnionych do emerytury pomostowej. Zgodnie z założeniami resortu emerytury pomostowe będą wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych, i które wymagają największej sprawności psychofizycznej. Nie wszystkie zawody, które w myśl dotychczas obowiązujących przepisów miały prawo do wcześniejszych emerytur, będą mogły przejść na emerytury pomostowe. Przywileje emerytalne stracą m.in. artyści, dziennikarze, większość kolejarzy, a także nauczyciele.

Źródło artykułu:PAP
reformakomisja trójstronnaemerytury
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)