Trwa ładowanie...

Zjazd raz w miesiącu. Posłowie pracują coraz mniej

Od stycznia do czerwca posiedzenia Sejmu będą odbywać się raz w miesiącu i trwać trzy dni - wynika z opublikowanego terminarza obrad, o którym pisze "Fakt". W lipcu przewidziano zaś dwa posiedzenia. Oznacza to, że do poselskich wakacji zaplanowanych od końca lipca, będą tylko 24 dni sejmowe.

Zjazd raz w miesiącu. Posłowie pracują coraz mniejŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d163gpb
d163gpb

Z wyjaśnień Kancelarii Sejmu dla "Faktu" wynika, że plan pracy Sejmu został przygotowany z wyprzedzeniem i został zaakceptowany przez Prezydium Sejmu. Kancelaria zastrzega, że konkretne posiedzenia mogą zostać wydłużone.

Patrząc na liczbę dni z posiedzeniami, posłowie zbierają się coraz rzadziej. W 2016 roku w ciągu półrocza było 47 dni pracujących, w 2017 – 36 dni, rok później 33 dni. W przyszłym roku w tym samym okresie będą to 24 dni, wylicza dziennik.

Od jesieni parlamentarzyści zarabiają mniej. Ich pensje zostały obniżone po słynnej zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego "Będzie skromniej", o 20 proc. Jak mówił prezes PiS, "do polityki nie idzie się dla pieniędzy".

Zobacz także: "Populizm" - skomentował ekonomista Aleksander Łaszek zapowiedź obniżenia pensji posłów

Oczywiście złośliwi mogą powiedzieć, że mniejsze zarobki, to i pracy mniej. Zaznaczmy jednak, że praca posła nie ogranicza się do sejmowych posiedzeń, choć z tym są najbardziej kojarzeni.

d163gpb

Jak pokazywał money.pl, zaroki polskich posłów nigdy nie były duże w porównaniu z innymi krajami. Delegat Izby Reprezentantów (niższa izba Kongresu USA) zarabia rocznie 174 tys. dolarów, czyli około 14 tys. dol. miesięcznie. Dobrze zarabiają również politycy Bundestagu. Miesięcznie niemiecki parlamentarzysta zarabia 9542 euro, do tego dostaje ponad 4 tys. euro diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d163gpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d163gpb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj