Trwa ładowanie...
dqzlgqf
dqzlgqf

Złoty chwilowo mocniejszy dzięki decyzji RPP o niezmienianiu stóp

Złotówka w środę chwilowo umocniła się po niespodziewanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która wbrew oczekiwaniom nie zmieniła stóp procentowych. Ok. 17 rynek ponownie wycenił euro na 4,23, dolara na 3,39 a franka szwajcarskiego nawet na 3,53 zł.
Share
dqzlgqf

Decyzja o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie wprowadziła sporą nerwowość na rynek złotego i pomogła złotemu jedynie przejściowo, po godzinie zobaczyliśmy euro ponownie powyżej 4,23 zł, a dolara powyżej 3,39 zł - powiedział PAP Kamil Maliszewski z mBanku. "W obliczu dobrych danych z gospodarki amerykańskiej istnieje duże ryzyko kontynuacji ruchu wobec dolara powyżej poziomu 3.40 zł jeszcze w tym tygodniu i należy liczyć się z dużą zmiennością na tym rynku w najbliższych dniach" - dodał. Natomiast - w ocenie Maliszewskiego - kurs wobec euro powinien pozostawać stabilny poniżej okolic 4,24 zł.

"Pytanie co będzie dalej ze złotym. Wydaje mi się, że to nie musi być trwałe umocnienie, bo nadal na rynku dominuje przekonanie, że Rada będzie dalej obcinać stopy, tyle, że ten moment został nieco odsunięty w czasie. Można więc powiedzieć, że jest to jedynie chwila oddechu dla złotego" - powiedział PAP diler z BGŻ Piotr Popławski.

"Brak obniżki teoretycznie powinien pomóc złotemu i faktycznie bezpośrednio po decyzji było to widać, a złoty się umocnił o ok. 1 grosz. Jednak to już jest zniesione" - powiedziała PAP Dorota Strauch, analityk rynków walutowych w Raiffeisen Polbanku. Jej zdaniem w kolejnych dniach dla złotego ważna będzie czwartkowa decyzja EBC oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

dqzlgqf

Maliszewski przypomniał natomiast, że RPP - zgodnie z tym co zadeklarowano podczas konferencji prasowej - pozostaje otwarta na dalsze obniżki, które są możliwe nawet podczas grudniowego posiedzenia. "Rada zgodziła się z nową prognozą inflacji i zakłada, że w całym horyzoncie projekcji inflacja będzie znajdowała się poniżej celu na poziomie 2.5 proc., opinie Rady były natomiast podzielone jeżeli chodzi o tempo i wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach" - powiedział.

dqzlgqf

Podziel się opinią

Share
dqzlgqf
dqzlgqf