Trwa ładowanie...
diwcrpc

Złoty dalej się umacnia - komentarz walutowy

Dobre dane z Polski. Sprzedaż detaliczna jest wyższa a bezrobocie niższe niż przewidywano. Złotemu pomogły również słabsze dane z USA. W rezultacie oglądamy złotego na najwyższych poziomach od tygodni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złoty dalej się umacnia - komentarz walutowy
(Thinkstockphotos)
diwcrpc

Wczoraj poznaliśmy bardzo dobre dane z Polski. Sprzedaż detaliczna wzrosła szybciej niż oczekiwano. Wzrost w skali roku wynosi obecnie 2,3% i jest to 0,7% więcej niż w poprzednim okresie. Również bezrobocie wypadło lepiej niż się spodziewano. Analitycy oczekiwali redukcji do 11,4% a spadło jeszcze 0,1%. Dwucyfrowy wynik nawet pomimo poprawy w gospodarce będzie nas jeszcze długo czekał, jednak widać ruch w dobrą stronę.

Dane z USA były z kolei niejednoznaczne. O 14:30 poznaliśmy lepszy od oczekiwań kwartalny PKB. Z drugiej strony półtorej godziny później poznaliśmy znacznie gorsze od oczekiwań wyniki wskaźników koniunktury. Indeks zaufania konsumentów pomimo prognoz wzrostu o niemal 2 pkt spadł o 5,5 pkt. W dodatku indeks FED z Richmond miał spaść z 20 pkt do 17 pkt, a wyniósł zaledwie 4 pkt. W rezultacie mieliśmy do czynienia ze wzrostami na EUR/USD.

Jak reagował złoty na te dane? Jednoczesne wzrosty na głównej parze walutowej i dobre dane z Polski spowodowały istotne umocnienie się złotego. Euro kosztuje obecnie 4,17 zł, frank 3,47 zł, dolar spadł poniżej 3,35 zł a funt do 5,26 zł.

diwcrpc

Dzisiaj szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker zaprezentuje program wsparcia inwestycji. Podobno fundusz ma - wykorzystując 21 mld euro - stworzyć inwestycje warte 315 mld euro. Będzie to kolejny program, w którym firmy z odpowiednich sektorów, które i tak chciały zainwestować, dostaną istotną dotację w zamian za zatrudnienie kogoś do napisania wniosku. Jest to dobry dowód na to, dlaczego strefa euro wychodzi tak wolno z kryzysu pomimo tak dużego potencjału gospodarczego. Konkurencyjność gospodarki zwiększa się tworząc równe szansy i znosząc bariery, a nie tworząc kolejne komisje decydujące o przyznaniu środków.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 - Wielka Brytania - PKB,
12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg. CBI,
14:30 - USA - zamówienia na dobra i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
16:00 - USA - sprzedaż nowych domów.

EUR/PLN

 (fot. internetowy kantor)
((fot. internetowy kantor))

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 26.08.2014 do 26.11.2014

diwcrpc

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł ponownie w trend boczny. Mamy obecnie silny ruch w dół ale w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

 (fot. internetowy kantor)
((fot. internetowy kantor))

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 26.08.2014 do 26.11.2014

diwcrpc

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów . Ostatnie próby trwałego przebicia poziomu 3,5100, który był maksimum ostatniego trendu bocznego, okazały się nieskuteczne. Oporem dla ruchów w górę oprócz wspomnianego 3,5100 jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne.

USD/PLN

 (fot. internetowy kantor)
((fot. internetowy kantor))

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 26.08.2014 do 26.11.2014

diwcrpc

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie przy dolnym ograniczeniu formacji w okolicach 3,3500. W przypadku dalszego ruchu w górę oporem są ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

 (fot. internetowy kantor)
((fot. internetowy kantor))

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 26.08.2014 do 26.11.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

diwcrpc

Podziel się opinią

Share
diwcrpc
diwcrpc